Danske Bank mógł być wykorzystany do wyprania ponad 8 mld USD

opublikowano: 04-07-2018, 09:29

Operacje w Estonii prowadzone przez Danske Bank mogły zostać wykorzystane do wyprania aż 53 mld koron duńskich (8,3 mld USD), wynika z raportu gazety Berlingske, na który powołuje się agencja Bloomberg.

To znacznie więcej niż szacowane wcześniej 25 mld DKK. Według Berlingske, zweryfikowana kwota została oparta na dokumentach z kolejnych 20 firm, które posiadały rachunki w estońskim biurze Danske Banku w latach 2007-2015.

Danske Bank
Zobacz więcej

Danske Bank fot. Bloomberg

Duńska instytucja oczekuje, że do września zostaną  ujawnione ustalenia dochodzenia wewnętrznego w sprawie prania brudnych pieniędzy. Do chwili opublikowania wyników dochodzenia bank odmawia udzielenia komentarza.

Minister ds. Biznesu w Danii, Rasmus Jarlov, powiedział w tym tygodniu, że wewnętrzne dochodzenie w banku nie wystarczy, aby zadowolić rząd, i powiedział, że czeka na wyniki innych śledztw.

W maju br. Danske został upomniany przez Urząd Nadzoru Finansowego w Kopenhadze, który nakazał m.in. przeznaczenie dodatkowych 5 mld DKK na kapitał regulacyjny. 

Po ostatnich rewelacjach Berlingske Socjalistyczna Partia Ludowa, członek bloku opozycyjnego, zażądała, aby minister sprawiedliwości Soren Pape Poulsen wyjaśnił parlamentowi, czy sprawa jest badana przez duński nadzór.

Nie mogę zrozumieć, że sprawa, która rozwija się w tak kolosalny sposób z dnia na dzień, nie miała do tej pory żadnych konsekwencji dla największego banku w Danii -  powiedziała rzeczniczka Partii Socjalistycznej, Lisbeth Bech Poulsen, dodając, że „….jest to jest największy przypadek prania brudnych pieniędzy, jaki kiedykolwiek widzieliśmy".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Danske Bank mógł być wykorzystany do wyprania ponad 8 mld USD