Danske: skandynawskie gospodarki może dosięgnąć recesja

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 04-10-2022, 10:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zdaniem analityków Danske Bank, skandynawskie gospodarki mierzyć się będą z podobną recesją co jej europejscy konkurenci, przy czym trudno określić dokładniej skalę negatywnego wpływu ze strony kryzysu energetycznego, informuje Bloomberg.

Cathrine Ertmann

Eksperci Danske Bank uważają, że recesja „prowokowana” jest wysoką inflacją, a co za tym idzie koniecznością podwyżek stóp procentowych co może skutecznie tłumić rozwój gospodarczy. Ogromną niewiadomą pozostaje rozwój wydarzeń na rynku energetycznym, dotkniętym kryzysem na skutek wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie.

Spadki PKB mogą okazać się większe jeśli ceny energii wzrosną choćby z powodu mroźnej zimy – twierdzi duński bank.

Za najbardziej wrażliwą na jakikolwiek wzrost kosztów energii nordycką gospodarkę, Danske Bank uznał fińską.

Z kolei, szwedzkie gospodarstwa domowe i firmy stoją w obliczu „toksycznego koktajlu wstrząsów gospodarczych” po zaskakująco solidnej pierwszej połowie roku. Ta największa gospodarka Skandynawii może też odnotować relatywnie największy spadek PKB w przyszłym roku.

Danske podniósł swoje prognozy wzrostu PKB na bieżący rok dla Szwecji z 1,1 do 2,4 proc. oraz dla Finlandii z 1,5 do 2,0 proc. Obniżył z kolei szacunki dla Norwegii z 3,6 do 2,5 proc. oraz Danii z 3,5 do 3,0 proc.

Zdecydowanie za to we wszystkich czterech przypadkach zweryfikowano w dół projekcje na 2023 r. Dla Szwecji to odpowiednio z +1,6 do -1,2 proc., dla Finlandii z +1,6 do -0,2 proc. zaś dla Danii z +0,7 do -0,6 proc. Jedynie Norwegia może odnotować wzrost PKB rzędu 0,9 proc. podczas gdy wcześniej oceniano go na 1,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane