Dawid śmielej powalczy z Goliatem

opublikowano: 03-07-2018, 22:00

Rusza program, który ma wzmocnić pozycję negocjacyjną młodych przedsiębiorców w relacjach z kontrahentami.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) uruchomiła kolejną edycję konkursu Wsparcie prawne dla start-upów. Agencja wybrała siedem podmiotów zrzeszających 10 kancelarii prawnych, które pomogą młodym spółkom przygotować i wynegocjować kluczowe umowy biznesowe. W ubiegłym roku firmy MŚP, działające na rynku nie dłużej niż trzy lata, również mogły liczyć na wsparcie specjalistów od paragrafów. Na analizę formalnoprawną umowy inwestycyjnej i ocenę ryzyka biznesowego PARP przeznaczyła dla każdego beneficjenta 10 tys. zł. Dodatkowo przedsiębiorca otrzymywał indywidualne usługi prawne w trakcie negocjacji postanowień wspomnianego dokumentu. Nie tylko konsumenci nie do końca czytają i rozumieją umowy prawne. Taka prawidłowość występuje również wśród szefów młodych spółek.

Często nieświadomie pozbawiają się praw do ciekawego pomysłu biznesowego, bo podpisują niekorzystne dla siebie dokumenty. Tym razem PARP chce wspierać start-upy nie tylko przy zawieraniu umów inwestycyjnych, ale również umożliwić im przeprowadzenie tzw. analiz law due-diligence jeszcze przed rozpoczęciem rozmów z aniołami biznesu i przedstawicielami funduszy VC.

Pozwoli ona m.in. ustalić kluczowe ryzyko planowanego przedsięwzięcia. Oprócz wsparcia przy podpisaniu umów z inwestorami, start-upy będą mogły skorzystać z pomocy prawników podczas negocjacji z kontrahentami. Ponadto dla każdego beneficjenta programu przewidziano pięć godzin konsultacji prawnych na wybrany przez niego temat. Do konkursu mogą przystąpić start-upy, mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą nie dłużej niż pięć lat. Każdy uczestnik naboru sam zdecyduje, z którą kancelarią chce kooperować. Musi jednak mieć list intencyjny od inwestora, potwierdzający jego zainteresowanie współpracą z młodą spółką.

Na liście kancelarii wybranych przez PARP znalazły się m.in. Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy Radcowie Prawni, Rosicki Purski i Wspólnicy Ecdf Kancelaria Radców Prawnych, DGP Doniec Górecki s.k. wspólnie z Kasolik, Pawlus-Łapa Adwokacką Spółką Partnerską oraz Kancelaria Adwokacka Whitestonelegal Tymon Kulczycki, Lawmore sp. z o.o. i Kancelaria Radcy Prawnego Igor Bąkowski. Firmy MSP mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości 20 tys. zł do 15 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu