De Cos: Europa pilnie potrzebuje gospodarczych zmian

opublikowano: 31-12-2019, 12:57

Pablo Hernandez de Cos, szef Banku Hiszpanii i członek Rady Prezesów EBC apeluje do przywódców politycznych o działania, które zapobiegną wejściu Unii Europejskiej w długi okres niskiego wzrostu gospodarczego.

De Cos wskazuje na szereg zagrożeń, przed którymi stoi europejska gospodarka. To m.in. rozprzestrzenianie się protekcjonizmu, zmagania branży motoryzacyjnej z przechodzeniem na napęd elektryczny, starzenie się populacji, czy stagnacja wydajności pracy.

- To budzące obawy otoczenie oznacza pilną konieczność ponownego przemyślenia makroekonomicznych ram polityki gospodarczej Europy w celu właściwej odpowiedzi na wyzwania – stwierdził szef banku centralnego Hiszpanii.

De Cos powtórzył zgłaszane od dawna przez bankierów centralnych wezwanie do polityków, aby zaczęli wreszcie zmierzać w kierunku zwiększenia koordynacji działań w obszarze całego eurolandu.

- W obecnych ramach strefy euro, decyzje o polityce budżetowej należą do poszczególnych rządów, co utrudnia skoordynowaną reakcję – powiedział. – Martwi, w związku z tym, że strefa euro wciąż nie ma narzędzi polityki fiskalnej, takich jakimi dysponują USA, zdolnych do wspólnej odpowiedzi na pojawiające się wyzwania i zapewniających większy stopień stabilności cyklicznej w Unii jako całości – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy