De Guindos: ryzyko recesji europejskiej gospodarki jest bardzo małe

opublikowano: 14-11-2019, 12:28

Wiceszef EBC Luis De Guindos uważa, że prawdopodobieństwo recesji europejskiej gospodarki jest bardzo niskie, informuje Reuters.

Wypowiedź De Guindos nastąpiła po tym, jak okazało się, że największa w Europie gospodarka Niemiec uniknęła recesji w trzecim kwartale notując, według wstępnych danych, wzrost o 0,1 proc. w porównaniu z drugim. Gospodarka całego eurolandu wzrosła w tym samym okresie o 0,2 proc.

Luis De Guindos
Zobacz więcej

Luis De Guindos fot. Bloomberg

De Guindos podkreślił, że Europa jest w miejscu gdzie wzrost utrzymuje się „poniżej potencjału”. Zapowiedział, że Europejski Bank Centralny (EBC) „zwróci większą uwagę” na tą sytuację. Powtórzył wezwania banku centralnego do rządów o zwiększenia wsparcia dla gospodarki. Zasygnalizował również, że niskie zyski banków to główne zagrożenie dla stabilności finansowej eurolandu.

Reuters przypomina, że we wrześniu bank centralny strefy euro obniżył mocniej ujemną stopę procentową i ogłosił wznowienie zakończonych w ubiegłym roku zakupów obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy