Debiuty last minute

opublikowano: 27-12-2017, 22:00
aktualizacja: 28-12-2017, 11:07

Słabe w tym roku statystyki debiutów na głównym rynku w ostatniej chwili podreperują transfery z NewConnect.

W czwartek 28 grudnia debiut specjalny zaliczy spółka Tower Investments, zajmująca się realizacją projektów deweloperskich dla sieci handlowych i usługowych. Z oferty publicznej, poprzedzającej przejście na dużą giełdę firma zdobyła 22,5 mln zł. Akcje sprzedawano po 45 zł.

To znacznie mniej niż jeszcze niedawno płacono za akcje w alternatywnym systemie obrotu — kurs średni za ostatnie trzy miesiące to 61,57 zł. Oferty, które czasem towarzyszą transferom, to pierwsza weryfikacja wyśrubowanych (głównie z powodu niskiej płynności) wycen z NewConnect. Przekonał się o tym m.in. Morizon, który sprzedawał akcje w IPO po 1,5 zł, choć na małej giełdzie płacono za nie grubo powyżej 2 zł.

Od momentu ponownego debiutu jeszcze bardziej potaniały akcje większości innych spółek, które zmieniły rynek notowań — Setanta potaniała o 80 proc., Unimot o ponad 70 proc., a JWW Invest o 61 proc.

Stosunkowo najlepiej wypadł Venture Inc., którego kurs jest 2 proc. powyżej kursu z ostatniej sesji na NewConnect. W tym przypadku notowania nurkowały jednak przez 4 miesiące poprzedzające transfer.

Podobnie jest ze spółką Hollywood, której akcje od początku roku straciły ponad dwie trzecie wartości. Jej debiut na głównym rynku GPW zaplanowano na piątek 29 grudnia. Grupa specjalizuje się w usługach pralniczych dla klientów z branż HoReCa, szpitali i zakładów przemysłowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane