W określaniu statusu spółki nie liczy się to, czy jest ona innowacyjna. Tymczasem to kryterium jest kluczowe przy ocenie wniosków o dotacje
Komisja Europejska (KE) zaprosiła niedawno przedstawicieli biznesu z Unii Europejskiej do udziału w badaniu dotyczącym definicji mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Jest ono przeprowadzane cyklicznie już od 1996 r. Powód? Chodzi o sprawdzenie, czy stosowane przez Brukselę parametry i kryteria związane z oceną statusu firm są nadal aktualne i nie wymagają zmian. Ostatnie badanie nie wykazało konieczności rewizji definicji MSP, ale jedynie potrzebę wyjaśnienia niektórych pojęć.
— Celem wyodrębnienia kategorii MSP na poziomie unijnym są nie tylko kwestie statystyczne. Komisja Europejska,...
Aktywuj dostęp do pb.pl – zyskasz nieograniczoną możliwość czytania najświeższych informacji z gospodarki i rynków. Aby korzystać z nich jeszcze wygodniej, pobierz aplikację mobilną.
Zamów wersję Premium, a do Twojej dyspozycji będzie pełna zawartość pakietu Basic, a dodatkowo: e-wydania, raporty branżowe, LexBiznes oraz atrakcyjne rabaty na konferencje.
Uruchom pakiet Premium+ wraz z dostępem do serwisu z raportami ekonomicznymi SpotData Research, a uzyskasz szybki wgląd w aktualne trendy na rynkach, w przemyśle i handlu.
Prosta nawigacja pozwoli Ci korzystać z sekcji, które Cię interesują
Newslettery
Otrzymasz aktualny przegląd wiadomości o biznesie, branży, inwestycjach z Polski i ze świata
Aplikacja mobilna
Korzystaj wygodnie na każdym urządzeniu mobilnym z systemem Android lub iOS
Ponad milion archiwalnych artykuł
Nic Cię nie ominie. Zawsze możesz wrócić do tematów, które Cię zainteresowały
Raporty, rankingi, zestawienia
Dostęp m.in. do katalogów Gazel Biznesu, wyników rankingu Złoty Bankier, biuletynów Złotowieści, a także licznych raportów na temat bankowości w Polsce
E-wydanie „Puls Biznesu”
Elektroniczna wersja dziennika dostępna o godzinie 22 dzień wcześniej niż na papierze
E-wydanie „Puls Biznesu Weekend”
E-wersja ekskluzywnego miesięcznika, poświęconego tematyce lifestylowej w ujęciu biznesowym
Lex Biznes
System wiedzy prawnej LexBiznes, w którym znajdziesz m.in. wzory dokumentów oraz pism i akty prawne
Rabaty na konferencje i szkolenia
10% dla subskrypcji 12-miesięcznych, 5% jednorazowo w pozostałych przypadkach
Dostęp do 40 tys. wykresów i statystyk
Możliwość pobrania statystyki w formie wykresów i tabel do Excela
3 cykliczne raporty makroekonomiczne
Prognozy makroekonomiczne dla 1) Polski, 2) krajów CEE i 3) największych gospodarek świata / SpotData Research
3 cykliczne analizy szans i ryzyk finansowych
Mapa 1) ryzyka niewypłacalności w branżach, 2) cen surowców i towarów rolnych i 3) finansowa / SpotData Research
4 cykliczne analizy kluczowych trendów
Monitoring 1) handlu detalicznego, 2) przemysłowy, 3) rynku pracy i 4) budownictwa i nieruchomości / SpotData Research
Newsletter: Dane dnia
Ignacy Morawski opisuje swoje spostrzeżenia na temat najważniejszych trendów w polskiej gospodarce
W określaniu statusu spółki nie liczy się to, czy jest ona innowacyjna. Tymczasem to kryterium jest kluczowe przy ocenie wniosków o dotacje
Komisja Europejska (KE) zaprosiła niedawno przedstawicieli biznesu z Unii Europejskiej do udziału w badaniu dotyczącym definicji mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Jest ono przeprowadzane cyklicznie już od 1996 r. Powód? Chodzi o sprawdzenie, czy stosowane przez Brukselę parametry i kryteria związane z oceną statusu firm są nadal aktualne i nie wymagają zmian. Ostatnie badanie nie wykazało konieczności rewizji definicji MSP, ale jedynie potrzebę wyjaśnienia niektórych pojęć.
WIELE INTERPRETACJI: Krzysztof Brysiewicz, partner zarządzający w kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy, podkreśla, że badanie KE jest dobrą okazją, aby polscy przedsiębiorcy aktywnie włączyli się w dyskusję dotyczącą definicji MSP. — Z jej stosowaniem mają problem nie tylko oni, ale też urzędnicy odpowiedzialni np. za przyznawanie dotacji — zaznacza Krzysztof Brysiewicz.Fot. Marek Wiśniewski
— Celem wyodrębnienia kategorii MSP na poziomie unijnym są nie tylko kwestie statystyczne. Komisja Europejska, która stawia na wzrost konkurencyjności rynku wewnętrznego, traktuje wspomniane podmioty w sposób szczególny. Mogą one liczyć m.in. na większe zachęty w postaci dotacji, pożyczek i gwarancji. Ponadto państwa członkowskie mają obowiązek znoszenia barier administracyjnych dla tej grupy przedsiębiorstw — mówi Krzysztof Brysiewicz, radca prawny, partner zarządzający w kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy.
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem dotyczącym pomocy publicznej — GBER (nr 651/2014) — mali i średni gracze odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy. Jednak często mają pod górkę. Narzekają m.in. na trudności w pozyskaniu kapitału, bo instytucje finansowe niechętnie chcą finansować ich ryzykowne projekty — a także na ograniczony dostęp do informacji związanych z nowymi technologiami i potencjalnymi rynkami. Jednocześnie stosowane przez KE kryteria związane z progami zatrudnienia, obrotów i sumy bilansowej są sztywne. I tak mikrusy to podmioty, które zatrudniają do dziewięciu pracowników, a ich roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza 2 mln EUR. Natomiast dla małych (do 49 osób) i średnich firm (do 249 osób) wskaźniki te to odpowiednio: nie więcej niż 10 mln EUR i do 50 mln EUR lub do 43 mln EUR. Według Krzysztofa Brysiewicza, wskaźniki statystyczne polskich przedsiębiorców dotyczące m.in. struktury sektora MSP i zatrudnienia pracowników nie odbiegają bardzo od średniej unijnej.
— Badanie Komisji Europejskiej jest doskonałą okazją dla polskich przedstawicieli biznesu, aby aktywnie włączyli się w dyskusję na temat definicji MSP. Tym bardziej że — jak pokazuje praktyka — z jej stosowaniem mają problem nie tylko oni, ale również urzędnicy odpowiedzialni np. za przyznawanie dotacji — podkreśla radca prawny.
Jakie progi
Jego zdaniem, warto zastanowić się nad nowymi progami i danymi kwalifikującymi firmy do kategorii MSP. Przykładowo — nadal wielu polskich przedsiębiorców z niektórych sektorów zatrudnia wielu pracowników, przy czym wyniki finansowe osiągane przez te spółki znacznie odbiegają od kryterium dotyczącego zatrudnienia. Co istotne, zmagają się one z tymi samymi problemami co mali i średni gracze, czyli z dostępem do kapitału, know-how i technologii.
— Tymczasem obecny wskaźnik zatrudnienia przesądza o statusie danego przedsiębiorcy. Warto postawić pytanie, czy duża liczba pracowników w niektórych sektorach nadal świadczy o istotnej przewadze konkurencyjnej i sile firm, czy raczej o ich zacofaniu względem konkurentów — zastanawia się Krzysztof Brysiewicz. W określaniu statusu przedsiębiorstw istotną rolę odgrywają również powiązania i partnerstwa między nimi. Zdaniem radcy prawnego, obecna definicja jest w tym kontekście nieprecyzyjna.
— Urzędnicy mają często problem z kwalifikowaniem określonych więzi między firmami. Czasami w sposób zbyt gorliwy stwierdzają ich istnienie albo nie dostrzegająoczywistych na pierwszy rzut oka zależności. Dokładniejsza definicja pozwoliłaby uniknąć przedstawicielom biznesu wielu problemów — uważa Krzysztof Brysiewicz. Jakie kryteria decydujące o statusie przedsiębiorstwa obok wskazanych przez KE warto wprowadzić w życie? Zdaniem radcy prawnego, jedno z nich powinno być związane z poziomem innowacyjności. Tym bardziej że — jak podkreśla — jest ona kluczowym wymogiem przy ocenie projektów z unijnym dofinansowaniem.
— Jeżeli szukać obecnie istotnej różnicy między przedsiębiorstwami, to przejawia się ona nie tyle w liczbie pracowników czy poziomie obrotów, ale głównie w stopniu rozwoju technologicznego. W tym kryterium nadal odstajemy od zachodnich standardów — ocenia Krzysztof Brysiewicz.
Preferencje dla małych
Również Piotr Gadzinowski, starszy menedżer w dziale doradztwa europejskiego w Crido Taxand, przyznaje, że KE chce, aby strumień unijnego wsparcia płynął głównie do firm MSP, bo one często mają problemy z pozyskaniem finansowania na realizację najbardziej ryzykownych, nowatorskich projektów.
— Dla przedsiębiorcy posiadanie statusu MSP oznacza wyższe dotacje i dostęp do wielu instrumentów wsparcia, które są dla dużych firm zamknięte. Dlatego małym i średnim graczom zależy, aby tę pozycję zachować jak najdłużej — zaznacza Piotr Gadzinowski. Jego zdaniem, rozszerzenie definicji o kryterium innowacyjności może przynieść jednak niespodziewany, negatywny skutek. Jaki? Firmy przestaną raportować ponoszone wydatki na badania i rozwój, aby nie stracić statusu MSP. Warto — jak zaznacza ekspert Crido Taxand — pozwolić nowatorskim firmom, przeznaczającym nakłady na B+R powyżej danego progu, na zachowanie wspomnianego statusu dłużej niż np. pięć lat lub stosować dla nich wyższe kryteria związane z zatrudnieniem i wynikami finansowymi. Piotr Gadzinowski zwraca ponadto uwagę, że obecna definicja MSP tak samo traktuje firmę zatrudniającą w jednej fabryce 300 osób i wielką korporację mającą kilkanaście zakładów na całym świecie.
— Dobrym pomysłem byłoby rozbudowanie definicji o dodatkowe kryterium, które mierzyłoby np. wyrażone w europejskiej walucie przychody firmy w przeliczeniu na jednego pracownika. Jeżeli byłyby one poniżej pewnego progu, to firma powinna zachować status MSP odpowiednio dłużej albo mieć wyżej ustawione kryteria dotyczące zatrudnienia i danych finansowych. To pozwoliłoby wielu rozwijającym się polskim przedsiębiorcom dłużej zachować wspomniany status i dostęp do wielu źródeł dotacyjnych — konkluduje ekspert Crido Taxand.