Jak wynika z danych Eurostatu, w październiki inflacja PPI wyniosła 0,2 proc. w porównaniu z wrześniem. Odczyt okazał się zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Wyhamowała przy tym dynamika wzrostu z 0,5 proc. we wrześniu. Był to trzeci z rzedu miesiąc ze wzrostem wskaźnika.
W porównaniu z październikiem 2022 r. PPI spadłą o 9,4 proc. przy prognozie rzędu -9.5 proc. W tym przypadku spadek został spowolniony z sięgającej 12,4 proc. zniżki miesiąc wcześniej.
W komunikacie statystyków podano, że w porównaniu z wrześniem br. ceny energii w październiku wzrosły o 1,0 proc., a dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku o 0,1 proc. W ujęciu rocznym koszty energii wyhamowały spadek do -25 proc. z -31,2 proc. we wrześniu.
Z uwagi na przekładanie się na ceny konsumenckie, inflacja PPI traktowa jest jako swoisty barometr przyszłych trendów i analizowana jest przez Europejski Bank Centralny w kontekście walki z inflacją.