Deutsche Bank oczekuje spadku ceny ropy w przyszłym roku

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2021-12-02 08:30

W przeciwieństwie do JP Morgan i Jefferies, które przewidują wzrost ceny ropy do 125-150 USD w przyszłym roku, Deutsche Bank uważa, że spadnie ona nawet poniżej 60 USD, informuje Oilprice.com.

- Byłoby błędem myśleć, że przerwanie zwiększenia wydobycia w czwartek przez OPEC będzie „bycze”. Uwzględniliśmy to w naszym modelu i wciąż pokazuje nadpodaż w pierwszym kwartale przyszłego roku – głosi raport Deutsche Banku.

Przewiduje w nim, że kurs ropy WTI może spaść poniżej 60 USD w przyszłym roku z powodu nadpodaży surowca. Analitycy banku namawiają do sprzedawania w przypadku rajdu wzrostowego po ewentualnej decyzji OPEC o wstrzymaniu comiesięcznego zwiększania wydobycia.

W czwartek ropa Brent z lutowego kontraktu drożeje o 2,0 proc. do 70,26 USD. Kurs baryłki ropy WTI ze styczniowego kontraktu idzie w górę również o 2 proc. do 66,87 USD. Ropa taniała od piątku wyraźnie na każdej sesji z wyjątkiem wtorkowej z powodu obaw wywołanych pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa. Przez ostatnie pięć sesji cena surowca spadła o ponad 10 proc.