Devoran pod lupą KNF

opublikowano: 22-11-2017, 22:00

Nadzór podejrzewa manipulację kursem spółki z NewConnect. Zawiadomi prokuraturę, ale pozwolił na odwieszenie notowań.

Akcjonariusz większościowy poza rynkiem sprzedaje cały pakiet, spółka nie podaje żadnych cenotwórczych informacji, na podstawowej działalności generuje straty i szczątkowe przychody, a giełdowa kapitalizacja skacze do ponad 40 mln zł. Podejrzane? Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), tak — i to bardzo. We wrześniu nadzór zażądał zawieszenia obrotu akcjami spółki Devoran z NewConnect. Teraz pozwolił na odwieszenie notowań. W specjalnym komunikacie podał jednak, co udało mu się ustalić (patrz poniżej), i poinformował, że może nałożyć kary za manipulację akcjami oraz przygotowuje zawiadomienie do prokuratury. Co na to Devoran? Pod numerem telefonu podanym na stronach spółki poinformowano nas, że „numer jest już nieaktualny”. Udało nam się skontaktować z jednym z byłych menedżerów spółki,rodzinnie powiązanym z członkami rady nadzorczej, ale odmówił komentowania decyzji KNF. Devoran to już trzecia nazwa spółki, która zadebiutowała na NewConnect w 2007 r. jako Viaguara (druga to Polsko- Amerykański Dom Inwestycyjny). Oprócz nazw zmieniano strategię. W ostatnich latach Devoran „zajmował się inwestowaniem i zarządzaniem w spółkach z różnych branż”, był m.in. elementem łańcuszka spółek, które firmowała nazwiskiem polonijna milionerka Blanka Rosenstiel. Ostatnio przestawił się na inwestycje w nieruchomości komercyjnie. Obecnie jego największym akcjonariuszem jest upadły DM IDMSA.

Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego
Wyświetl galerię [1/2]

Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Fot. ARC

Trzy tricki manipulatorów

Ukrywanie własności

Concealing ownership to serie transakcji zaprojektowane w celu ukrycia własności instrumentu finansowego przez inwestorów działających w zmowie. Oficjalnie ujawniane informacje o stanie posiadania wprowadzają w błąd pozostałych inwestorów co do rzeczywistej struktury akcjonariatu. W przypadku Devoranu spółka Carom zbyła pakiet kontrolny poza rynkiem, na mocy umów cywilnoprawnych. Na rachunki 12 inwestorów trafiło po 4,85-4,99 proc. akcji, ciut poniżej progu, który wymaga ujawnienia. Większość inwestorów łączyło pokrewieństwo lub podległość, a niektóre osoby miały pełnomocnictwa do kilku rachunków.

Sztuczny obrót

O wash trades mówimy, gdy grupa inwestorów przystępuje do porozumienia w sprawie kupna lub sprzedaży instrumentu finansowego i obraca papierami między sobą, wprowadzając rynek w błąd co do skali rzeczywistego popytu na akcje. KE wskazuje, że znamiona sztucznego obrotu to m.in. nietypowe powtarzanie transakcji w nielicznej grupie inwestorów lub zawieranie transakcji, które zmieniają wycenę pozycji, nie zmieniając jej rozmiaru. W przypadku Devoranu pomiędzy dwoma podmiotami, w których imieniu zlecenia sprzedaży i kupna akcji składał ten sam pełnomocnik, dokonano między 5 a 18 września 613 transakcji sesyjnych. Jak podaje KNF, jeden z tych podmiotów wyłącznie kupował akcje, a drugi tylko je sprzedawał. Z rachunku na rachunek przeszło niemal 0,6 mln akcji wartych prawie 1 mln zł, a transakcje odpowiadały za 57 proc. obrotu w ciągu kilkunastu sesji.

Napompuj i opchnij

Pump and dump polega na zajęciu pozycji długiej na instrumencie finansowym i dalszym kupowaniu akcji, połączonym zwykle z szerzeniem wprowadzających w błąd pozytywnych informacji na temat spółki. Przyciąga to innych kupujących, rośnie cena i wolumen. Po wywindowaniu kursu pozycja jest wyprzedawana. W przypadku Devoranu między 5 a 18 września jeden z podmiotów powiązanych z grupą inwestorów był kupującym w prawie 80 proc. transakcji podnoszących kurs. W efekcie wzrastała wartość pakietów akcji posiadanych przez grupę inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy