Deweloperzy oszczędzą na długu

  • Emil Górecki
24-12-2014, 00:00

Dwie spółki zdołały namówić inwestorów na tańsze obligacje, niż plasowali wcześniej. W przyszłości będzie łatwiej.

Komercyjni deweloperzy Ghelamco i Capital Park podsumowali oferty publiczne obligacji. Pierwszemu udało się od inwestorów pożyczyć zakładane 50 mln zł, przy symbolicznej redukcji. Druga chciała 65 mln zł, ale zdobyła zapisy na 53,9 mln zł. Obie spółki oferowały papiery niezabezpieczone. Oprocentowanie pierwszej serii obligacji Ghelamco to WIBOR 6M powiększony o 3,5 pkt. proc. marży. Termin wykupu to 4,5 roku. Deweloper wydłużał zapisy trzy razy. Zapisy na papiery Capital Parku skończyły się w pierwotnie zapowiadanym terminie. To bardziej atrakcyjna oferta: WIBOR 3M powiększony o 4,3 pkt. proc. marży. Termin wykupu upłynie za trzy lata.

— Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak bardzo przygotowania do świąt absorbowały inwestorów. Choć mieliśmy doskonały odbiór w czasie Road show, to brokerzy już w połowie grudnia donosili o słabnącym zainteresowaniu — mówi Michał Koślacz, członek zarządu Capital Parku. Menedżer dodaje jednak, że mniejsza objęta emisja nie jest problemem. Spółka przedterminowo wykupi wcześniejsze obligacje zabezpieczone na inwestycji ArtNorblin za 55 mln zł, pozostałe 10 mln zł spłacizgodnie z terminem w połowie przyszłego roku. — Nie ma konieczności zwalniania hipoteki wcześniej, do tej pory i tak nie będziemy potrzebowali finansowania bankowego — mówi Michał Koślacz. Emil Szweda, analityk Obligacje.pl, ocenia, że obie firmy powinny być zadowolone z rezultatów emisji.

— Żadna nie musi pozyskać pieniędzy. Ich oferty pozwoliły im zbadać popyt, a dodatkowo przy następnych emisjach punktem odniesienia będzie niski kupon tych zakończonych — mówi Emil Szweda. Poprzednie obligacje Capital Parku były sprzedawane z 5-procentowym kuponem ponad WIBOR, a Ghelamco — 4,3-procentowym. Pierwsza spółka zamierza wrócić na rynek z kolejną transzą obligacji wiosną 2015 r. Docelowo może wyemitować papiery za 100 mln zł. Większy apetyt ma Ghelamco, którego program emisyjny ma wartość 250 mln zł.

4,3 pkt. proc. Taką marżę ponad WIBOR3M oferują obligacje Capital Parku…

3,5 pkt. proc. …a taką 4,5-roczne obligacje Ghelamco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Deweloperzy oszczędzą na długu