DI BRE: fuzja Echo z Mitexem będzie korzystna dla inwestorów

opublikowano: 12-04-2001, 13:36

W marcu miało miejsce oficjalne otwarcie Centrum Handlowo-Rozrywkowego w Łodzi (projekt realizowany przez spółkę MDP w 100% zależną od Echo Investment). Całkowita powierzchnia użytkowa centrum wynosi 7,5 tys. m2 (wynajęta w 100%), z czego 4,5 tys. m2 przeznaczone jest na kino natomiast pozostałą część zajmują: kręgielnia, salon gier, pasaż handlowy. Roczny przychód z tytułu wynajmu powierzchni z łódzkim centrum szacujemy na ok. 7,4 mln zł.

Oprócz obiektu handlowo-rozrywkowego w sąsiedztwie Echo wybudowało hotel Ibis wchodzący w skład sieci hoteli Accora w Polsce (zarządzanej przez spółkę Hekon – Hotele Ekonomiczne, w której Echo posiada 12,1-proc. udział) oraz realizowana jest inwestycja biurowa (obiekt o powierzchni 7,5 tys. m2). Budowa hotelu została zakończona w roku ubiegłym, natomiast oddanie do użytku biurowca planowane jest na III kwartał 2001r. Zawarte do tej pory przedwstępne umowy najmu dotyczą niewielkiej części powierzchni biurowej i dlatego nie podejmujemy się szacowania przyszłych wpływów spółki z tytułu wynajmu.

20 marca Echo podpisało ze spółką MDP umowę kupna prawa wieczystego użytkowania gruntu i własności realizowanego na tym gruncie budynku biurowego. Wartość umowy została ustalona na kwotę 13,4 mln PLN plus podatek VAT. Celem powyższej transakcji jest rozdzielenie dwóch inwestycji realizowanych dotychczas w ramach spółki MDP: obsługi centrum handlowo-rozrywkowego oraz budowy i późniejszego administrowania budynkiem biurowym. Echo planuje w najbliższym czasie utworzenie osobnego podmiotu, który zajmie się realizacją projektu budowy biurowca (podobnie jak miało to miejsce w przypadku pozostałych projektów realizowanych przez Echo Investment, deweloper wniesie do niego w formie aportu działkę wraz z rozpoczętą inwestycją).

W wywiadzie prasowym główny akcjonariusz Echa – pan Sołowow, przedstawił propozycję połączenia dewelopera Echo Investment z firmą budowlaną Mitex. W obu podmiotach Michał Sołowow posiada pakiet kontrolny.

Uważamy, iż efekty tej transakcji można rozpatrywać w dwóch płaszczyznach:

1) operacyjnej

Obecna sytuacja na rynku budowlanym pozwala przetrwać tylko dużym podmiotom. Niemożliwe staje się zrealizowanie satysfakcjonujących marż na poziomie dewelopera, generalnego wykonawcy oraz podwykonawcy. Spółki deweloperskiej chcąc utrzymać rentowności korzystają z usług poszczególnych wykonawców w sposób bezpośredni, rezygnując z usług generalnego wykonawcy. W tym celu tworzą własne działy zajmujące się nadzorem nad inwestycjami budowlanymi. Z drugiej strony spółki budowlane często angażują się w projekty deweloperskie dywersyfikując w ten sposób swoją podstawową działalność. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku Echa oraz Mitexu. Pierwsza z nich coraz rzadziej zatrudnia inną firmę jako generalnego wykonawcę inwestycji, przejmując na siebie obowiązki z tym związane oraz część zabieranej przez niego marży. Mitex z kolei inwestuje wraz z innymi podmiotami w projekty deweloperskie. Dublowanie tych działalności powoduje znaczne koszty (wg szacunków M. Sołowowa ok. 10 mln zł), a w przyszłości może doprowadzić do konkurowania obu firm między sobą.

Oprócz zalet ewentualnej fuzji dostrzegamy jednak istotne ryzyka z tym związane. Dotychczasowe powiązania pomiędzy spółkami miały charakter rynkowy, co tworzyło tę strukturę bardziej przejrzystą (pomimo ewidentnych powiązań akcjonariatu). Celem M. Sołowowa było rozdzielenie działalności deweloperskiej (Echo) od ogólnobudowlanej (Mitex) w celu łatwiejszej kontroli działalność obu spółek. W przypadku połączenia dwóch firm atut transparentności spółki oraz możliwości monitorowania jej finansów zostanie poważnie ograniczony. Wybór wykonawcy projektów nie będzie miał charakteru rynkowego, gdyż nowo powstała spółka Echo-Mitex będzie zarazem deweloperem (zlecającym) jak i realizatorem inwestycji (kontrahentem). Nie będzie to służyło ograniczaniu kosztów oraz właściwemu przebiegowi procesu inwestycyjnego.

2) rynku kapitałowego.

Patrząc na ewentualną fuzję przez pryzmat jej skutków dla rynku kapitałowego i notowań giełdowych uważamy ten krok za właściwy. Przede wszystkim zwiększy się kapitalizacja – obecnie suma wartości rynkowej obu firm wynosi ok. 550 mln zł. Dzięki temu wzrośnie zainteresowanie ze strony instytucji finansowych (zarówno krajowych jak i zagranicznych) oraz z dużym prawdopodobieństwem spółka zostanie włączona do WIGu’20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / DI BRE: fuzja Echo z Mitexem będzie korzystna dla inwestorów