Dług publiczny USA przekroczył pierwszy raz 22 bln USD

opublikowano: 13-02-2019, 16:24

W tym tygodniu dług publiczny USA po raz pierwszy przekroczył 22 bln USD. Stało się to mniej niż rok po przekroczeniu poziomu 21 bln USD.

Peterson Foundation poinformowała, że dług publiczny wzrósł o 1 bln USD w 11 miesięcy.

- To ostatni sygnał, że nasza sytuacja fiskalna nie tylko jest nie do utrzymania, ale również że staje się to coraz szybciej – wskazują eksperci organizacji.

Wzywa ona od dłuższego czasu do redukcji długu publicznego.

- Już teraz płacimy średnio 1 mld USD odsetek od długu każdego dnia, a przez najbliższą dekadę wydamy na jego obsługę szokujące 7 bln USD – podkreślił Michael Peterson, szef fundacji. - Aby budować silną i stabilną przyszłość, której chcemy w Ameryce, musimy uporządkować nasz fiskalny dom i zacząć panować nad długiem publicznym – dodał.  

Ekonomiści nie mają wątpliwości, że w dłuższej perspektywie czasu USA mogą odczuwać negatywne skutki wysokiego zadłużenia. Zauważają jednak, że ten moment może być wciąż daleko. Dług USA w relacji do PKB, co jest standardową miarą, wyniesie w tym roku 78 proc. Jeśli nie dojdzie do istotnej zmiany polityki, w 2029 roku może sięgać 106 proc. PKB, a w 2049 roku 193 proc. Niektórzy eksperci zwracają także uwagę, że Japonia od lat ma bardzo wysokie zadłużenie w relacji do PKB i wciąż jedną z najsilniejszych gospodarek na świecie. 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy