Długi koniec krzywej rentowności Kanady odwrócił się pierwszy raz od 2007 r.

opublikowano: 18-05-2018, 07:11
aktualizacja: 18-05-2018, 07:13

Rentowność obligacji 10-letnich Kanady na krótko przekroczyła rentowność obligacji 30-letnich. Oznacza to, że za dodatkowe 20 lat ryzyka nie było żadnej premii.

Wyprzedaż krótkoterminowego długu Kanady w  ostatnich dniach spowodowała, że jego rentowność wzrosła do 2,5 proc. po raz pierwszy od 2014 roku. Zmiany rentowności długu Kanady odzwierciedlają szersze zmiany na rynku obligacji USA, gdzie papiery skarbowe są wyprzedawane w związku z rosnącymi emisjami, a także większym ryzykiem agresywniejszych działań Fed.

Mark Chandler z RBC Capital Markets w Toronto zwraca uwagę, że zwykle obligacje 10-letnie Kanady reagują najmocniej na wyprzedaże długu, co przyczyniło się do pchnięcia ich rentowności powyżej rentowności „trzydziestolatek”.

- Była duża sprzedaż w końcówce, przede wszystkim spowodowana sytuacją w USA, która wywarła presję na segment 10-letni – powiedział Chandler podkreślając, że nie spodziewa się dalszego wzrostu spreadu.

Ian Pollick, szef strategii rynku Ameryki Północnej w CIBC uważa, że nie ma co obawiać się inwersji rentowności, „bo nie sygnalizuje ona niczego groźnego w gospodarce”. Przyznaje jednak, że taka sytuacja może powodować większość nerwowość niektórych inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu