DM BZ WBK: fuzja z MZ leży także w interesie Pia

Przemek Barankiewicz
31-08-2001, 09:40

Zaplanowane na koniec bm. złożenie planu połączenia spółek Pia Piasecki i Mostostal Zabrze przesunięte zostało o cztery miesiące tj. do końca listopada br. Spółki podpisały w tej sprawie aneks do porozumienia zawartego w czerwcu.

Pewne jest obecnie, że do fuzji nie dojdzie w tym roku. Realniejszym wydaje się przełom I i II kw. przyszłego roku. Prawdopodobna przyczyna opóźnień to przesunięcie w terminie zakończenia audytu. Niewykluczone są również problemy z ustaleniem parytetu wymiany akcji zwłaszcza, że istotnie zmieniła się ocena standingu obu spółek po II kw. Dotyczy to nie tylko grupy Mostostalu Zabrze (rezerwy, wzrost zadłużenia) ale także grupy Piaseckiego (strata na poziomie skonsolidowanym.). Prawdopodobieństwo niedojścia fuzji do skutku, choć naszym zdaniem stosunkowo małe, uległo zatem zwiększeniu. W interesie największego akcjonariusza obu spółek (Bank Handlowy) jest jednak doprowadzenie fuzji. W obecnej sytuacji rynkowej trudno mu będzie sprzedać oddzielnie posiadane pakiety z odpowiednio wysoką premią w stosunku do wyceny rynkowej i uniknąć straty. Zmuszony jest zatem dokonać działań mających na celu podniesienie fundamentalnej wartości spółek. Poważnie zainteresowani doprowadzeniem fuzji do końca powinni być również inni udziałowcy Piaseckiego. Spółka ta w znacznej mierze wyczerpała już swoje możliwości dynamicznego wzrostu w segmentach w których jest obecna (powierzchnie biurowe i budownictwo mieszkaniowe). Zdecydowanie lepsze perspektywy wzrostu w długim terminie stoją przed budownictwem przemysłowym, specjalistycznym i drogowym. Ponadto, stosunkowo wysokie bariery wejścia na te rynki ułatwiają osiąganie wyższych marż. To są segmenty działalności spółek z grupy Mostostalu i dlatego ta fuzja może być atrakcyjna dla Piaseckiego. Bez niej spółka ta nie ma szans uczestnictwa np. w programie budowy autostrad.

Arkadiusz Skowroń, DM BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BZ WBK: fuzja z MZ leży także w interesie Pia