DM BZ WBK ukarany 400 tys. zł

JBR
opublikowano: 17-12-2007, 00:00

przy sprzedaży akcji były na tyle duże, że uzasadniają karę 400 tys. zł — uznał WSA.

przy sprzedaży akcji były na tyle duże, że uzasadniają karę 400 tys. zł — uznał WSA.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ukarała Dom Maklerski BZ WBK za nieprawidłowości przy sprzedaży akcji Zelmera, Agory, Próchnika i 13 NFI Fortuna. Zdaniem KNF, DM umożliwił inwestorom indywidualnym Zelmera przy wprowadzaniu go na giełdę w 2004 r. składanie zapisów na akcje w kilku lub kilkunastu biurach, co spowodowało przekroczenie limitu ich puli określonego w prospekcie. Brak kontroli DM nad zleceniami na obrót Agorą i Próchnikiem doprowadził do nieuzasadnionych wzrostów lub spadków cen ich walorów. Przy wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż akcji 13 NFI Fortuna w grudniu 2004 r. DM dopuścił do odblokowania akcji przed rozliczeniem transakcji przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, co spowodowało uprzywilejowanie grupy klientów. DM pozwolił też na to, żeby dwóch maklerów dopuściło do systemu Warset weryfikującego zlecenia osoby nieuprawnione.

DM BZ WBK bronił się, że okoliczności sprawy nie uzasadniają aż tak wysokiej kary, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie stwierdził, że uchybienia były tak liczne, że KNF nie przekroczyła uprawnień przy jej wymiarze. DM BZ WBK z karą się nie zgodził, a zarzut dotyczący Zelmera odpierał w ten sposób, że nie miał uprawnień do przetwarzania danych osobowych inwestorów, więc nie mógł weryfikować, kto imiennie zapisuje się na akcje.

— DM nie dokonał żadnej kontroli zleceń w związku z określeniem w prospekcie ich limitu — stwierdziła sędzia Pamela Kuraś-Dębecka.

Na rozprawie DM użył argumentów proceduralnych.

— Decyzję o karze podpisał zastępca przewodniczącego KNF. Gdzie jest upoważnienie dla niego? Decyzję wysłano do dwóch osób, o których nic nie wiemy. Nieprawidłowa jest podstawa prawna kary, a jej wysokość nieuzasadniona —wyliczał Adam Jałoszyński, adwokat DM.

WSA wskazał, że prawo pozwala na podpisywanie decyzji przez zastępcę. Jej doręczenie było może uchybieniem, ale nie aż takim, żeby miało wpływ na wynik sprawy. A podstawę prawną KNF potraktowała szerzej, ale to nie jest wada.

— Decyzja jest dobrze uzasadniona — powiedziała sędzia.

Wyrok jest nieprawomocny. DM BZ WBK może się odwołać do NSA.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Polecane