Dmitrijew: wojna cenowa z amerykańską ropą byłaby zbyt kosztowna

opublikowano: 23-01-2019, 13:54

Rosja powinna unikać wojny cenowej w przypadku ropy naftowej ze Stanami Zjednoczonymi. Powinna raczej trzymać się cięć produkcyjnych nawet kosztem utraty udziału w rynku w perspektywie średnioterminowej, uważa jeden z głównych rosyjskich architektów paktu produkcyjnego z OPEC, donosi Reuters.

Od 2017 roku Rosja i OPEC po raz pierwszy wspólnie ograniczyły wydobycie ropy, starając się podnieść jej cenę. Po zawarciu paktu ropa naftowa była handlowana na poziomie od ok. 60 do 85 USD za baryłkę, rosnąć z poziomu poniżej 30 USD, zanim umowa weszła w życie.

Ropa naftowa
fot. Bloomberg

Aby produkcja łupków w USA spadła, potrzebne są ceny ropy naftowej na poziomie 40 USD za baryłkę i poniżej. To nie jest zdrowe dla rosyjskiej gospodarki - powiedział Kirill Dmitrijew, szef wspieranego przez państwo rosyjskiego funduszu inwestycji bezpośrednich na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii.

Dodał, że "Rosja nie powinna podejmować działań konkurencyjnych, aby zniszczyć produkcję z łupków w USA.

Wzrost cen dzięki cięciom produkcji przyniósł Rosji dodatkowe 110 mld USD przychodów - powiedział Dmitrijew.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane