Do 2020 roku grupa Tauron wyda 30 mld zł na inwestycje

PAP
opublikowano: 30-10-2008, 10:12

30 mld zł zamierza do 2020 roku przeznaczyć na inwestycje holding Tauron Polska Energia - zakłada strategia grupy, przyjęta w ostatnich dniach przez jej władze. Szczegóły dokumentu będą przedstawione w  listopadzie.

Prace nad strategią trwały od czerwca tego roku. Jak poinformował w czwartek PAP Paweł Gniadek z Taurona, dokument został już zaaprobowany zarówno przez zarząd, jak i radę nadzorczą spółki. Jego główne założenia przedstawiono też właścicielowi, czyli resortowi skarbu.

Strategia, stworzona przy współpracy firmy doradczej AT Kearney, obejmuje lata 2008-2012, z perspektywą do 2020 roku. W dokumencie zapisano, że nadrzędnym celem strategicznym holdingu będzie "budowanie wartości dla obecnych i przyszłych akcjonariuszy".

W pierwszym okresie, w latach 2008-2012, spółki grupy skoncentrują się na działaniach integracyjnych i na inwestycjach. Do 2020 roku nakłady inwestycyjne sięgną 30 mld zł.

"Przedsięwzięcia zostaną sfinansowane ze środków uzyskanych na giełdzie po podwyższeniu kapitału spółki (debiut giełdowy planowany jest na 2009 r. - PAP), ze środków własnych, kredytów i pożyczek, a także dzięki ewentualnym aliansom strategicznym" - poinformował Gniadek.

Strategia zakłada, że w efekcie realizacji planowanych działań w 2012 r. grupa kilkakrotnie poprawi marżę EBIT oraz zwiększy sprzedaż.

Według wcześniejszych informacji, największe inwestycje grupy Tauron będą dotyczyć budowy nowych mocy produkcyjnych - w sumie 2- 2,5 tys. megawatów. Obecnie należący do grupy Południowy Koncern Energetyczny (PKE) kończy prace nad blokiem o mocy 460 megawatów w Elektrowni Łagisza, który ruszy w marcu 2009 r.

PKE chce wybudować także dwa nowe bloki energetyczne o mocy 900 megawatów każdy - w Jaworznie i Blachowni. Koszt każdego z nich szacowany jest na ok. 5 mld zł. Natomiast w Blachowni, kosztem ok. 3 mld zł, miałaby powstać tzw. elektrownia poligeneracyjna, produkująca oprócz prądu i ciepła (moc 180 megawatów elektrycznych) również gaz na potrzeby Zakładów Azotowych Kędzierzyn, które wytwarzałyby metanol.

Inna inwestycja planowana jest w Elektrowni Stalowa Wola, gdzie w ciągu ok. 5 lat ma powstać zasilany gazem blok energetyczny. Wstępnie zakłada się, że będzie on dysponował mocą ok. 400 megawatów. Koszt inwestycji - także wstępnie - szacowany jest na 1,5 mld zł. W ZEC Bielsko-Biała powstaje blok ciepłowniczy o mocy 50 megawatów elektrycznych.

Cykl inwestycyjny w energetyce to ok. 6-7 lat od chwili rozpoczęcia inwestycji. Przyjmuje się, że szacunkowy koszt budowy jednego megawata mocy to prawie 2 mln euro. Budowa ok. 2,5 tys. megawatów nowych mocy kosztowałaby więc koncern ok. 5 mld euro - kilkanaście miliardów złotych.

Grupa Tauron, do której należą m.in. Południowy Koncern Energetyczny i Południowy Koncern Węglowy, Elektrownia Stalowa Wola oraz spółki dystrybucyjne Enion i EnergiaPro, obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju. Jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Do 2020 roku grupa Tauron wyda 30 mld zł na inwestycje