Dobra aura dla fotowoltaiki

opublikowano: 23-05-2019, 22:00

Gwarancje Biznesmax rozwiną kolejne innowacje. Państwowy bank rozszerzył ofertę dla ekofirm

Mali i średni gracze coraz chętniej inwestują w instalacje dostarczające prąd ze słońca. Ten trend zauważają bankowcy i oferują wiele opcji finansowania takich projektów. Wpisują się one w realizację wymogów unijnej polityki klimatycznej do 2020 r., zgodnie z którą Polska powinna zwiększyć udział odnawialnych źródeł w końcowym zużyciu energii do 15 proc. W ubiegłym roku Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił instrument, który wspiera MŚP inwestujące w innowacje.

ZYSK DLA FIRM:
ZYSK DLA FIRM:
Wojciech Hann, członek zarządu BGK, podkreśla, że gwarancje Biznesmax zabezpieczają do 80 proc. wartości kredytu i są przyznawane nawet na 20 lat.
Fot. WM

Jakie są atuty gwarancji Biznesmax, które pomagają firmom wdrażać wyniki prac B+R? Przede wszystkim niska marża, brak prowizji i spory kredyt. Teraz państwowy bank rozszerza ofertę dla przedstawicieli biznesu, którzy chcą budować na własne potrzeby instalacje wykorzystujące energię słoneczną.

Takie inwestycje — jak podkreśla Wojciech Hann, członek zarządu BGK — pomogą MŚP ograniczyć rachunki za prąd.

— Górna kwota gwarancji to 2,5 mln EUR. Zabezpiecza ona do 80 proc. wartości kredytu i jest przyznawana nawet na 20 lat — tłumaczy Wojciech Hann.

Gwarancje BGK uzupełniają ofertę banków komercyjnych.

— Program Biznesmax pokrywa wszystkie koszty kwalifikowane związane z zakupem instalacji fotowoltaicznych i usług doradczych. Przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć wsparcie także na montaż i wydatki bieżące dotyczące uruchomienia wspomnianej instalacji — tłumaczy członek zarządu BGK.

Sposób na tani prąd

Zauważa ponadto, że fotowoltaika to świetna inwestycja w odnawialne źródła energii dla małych i średnich graczy, bo nie wymaga miliardowych nakładów. Instrument BGK chwali Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Zwraca uwagę, że finansowanie wpisuje się w założenia rządowego programu Energia Plus. Jego celem jest upowszechnianie wśród przedsiębiorców i gospodarstw domowych nowoczesnych technologii, w tym instalacji fotowoltaicznych i mikroelektrowni wodnych. Program Energia Plus bazuje na modelu prosumenckim. To oznacza, że korzystający z energii sami ją wytwarzają. Marek Niedużak podkreśla, że polska gospodarka bazuje w dużej mierze na energii elektrycznej z węgla, a rosnące ceny uprawnień do emisji nie sprzyjają jej atrakcyjności.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Wsparcie dla fotowoltaiki wpisuje się w politykę tworzenia tarczy do ochrony konkurencyjności polskich MŚP. Inne korzyści to czyste powietrze i możliwość sprostania zobowiązaniom unijnym dotyczącym polityki klimatycznej — zaznacza wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”, przekonuje, że każda megawatogodzina energii wyprodukowana w instalacji fotowoltaicznej oznacza 800 kg dwutlenku węgla mniej w polskim powietrzu.

— Gwarancje BGK obniżają ryzyko związane z kredytowaniem inwestycji w odnawialne źródła energii — ocenia Piotr Woźny.

Rozpieszczone MŚP

Pieniądze na oferowane przez państwowy bank gwarancje pochodzą z programu Inteligentny Rozwój. W puli jest ok. 1,2 mld zł. Do tej pory BGK udzielił z tego instrumentu finansowania w wysokości ok. 150 mln zł. Nie jest to wynik porażający. Wojciech Hann zwraca uwagę, że wsparcie jest dostępne na rynku dopiero od niedawna. Dodatkowo — jak podkreśla — przedstawiciele biznesu są trochę rozpieszczeni ofertą grantową i dopłaty do odsetek kredytu nie są już dla nich tak atrakcyjne. Poza tym małe firmy, które znajdują się w początkowej fazie rozwoju, najchętniej korzystają z flagowegoprogramu BGK, czyli gwarancji de minimis. Dopiero w drugiej kolejności sięgają po inne wsparcie.

Piotr Woźny jest jednak przekonany, że polscy przedsiębiorcy nie pogardzą gwarancjami, które pomogą im inwestować w fotowoltaikę, a w konsekwencji płacić niższe rachunki za energię elektryczną.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister inwestycji i rozwoju, szacuje, że łączna wartość kredytów udzielonych dzięki programowi Biznesmax wyniesie ok. 3 mld zł. Obecnie można je zaciągać w BOŚ Banku i Alior Banku. Wkrótce lista będzie dłuższa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane