Dobra passa polskich aktywów może dobiegać końca

Gra na lepsze zachowanie polskich indeksów na tle zagranicznych wyczerpała potencjał, jednak po korekcie ma szanse znowu zacząć przynosić zyski, podpowiada analiza techniczna.

Od początku roku indeks WIG20 umocnił się w dolarze przy uwzględnieniu dywidend o 42,9 proc., co jest piątym wynikiem wśród wszystkich głównych indeksów giełdowych na świecie. W tym czasie złoty zyskał do dolara 14,7 proc., co plasuje go wśród trzech najlepszych spośród 32 najważniejszych walut. Jednocześnie premia za ryzyko uwzględniona w rentownościach polskich obligacji 10-letnich wobec rentowności analogicznych papierów Niemiec spadła o 48 punktów bazowych, co oznacza relatywne umocnienie polskich obligacji. Ta dobra passa polskich aktywów może jednak zmierzać do końca, ostrzega analiza techniczna.

Wykres relacji dywidendowej wersji wskaźnika WIG20 oraz służącego za punkt odniesienia niemieckiego indeksu DAX zbliżył się do kluczowego oporu i grozi mu powrót do długoterminowej tendencji spadkowej. Po tym jak po wyborczym zwycięstwie Donalda Trumpa, pośród wyprzedaży na rynkach wschodzących, polskie blue chipy były najtańsze w odniesieniu do niemieckich od co najmniej 2004 r., umocniły się do tej pory relatywnie na ich tle aż o 27 proc. W ten sposób jednak relacja wartości obu indeksów wyczerpała potencjał wzrostowy, przemierzając dystans od dolnego do górnego ograniczenia kanału spadkowego, opisującego ostatnią dekadę relatywnej słabości spółek z parkietu w Warszawie.

W tej sytuacji bazowym scenariuszem jest co najmniej krótkoterminowa korekta, oznaczająca słabsze zachowanie WIG20TR na tle DAXa. To nie przekreślałoby szans na odwrócenie tendencji słabnięcia polskiego indeksu na tle niemieckiego, jednak na rozstrzygnięcie, czy do tego dojdzie, trzeba byłoby poczekać. Do zakwestionowania takiego przebiegu wydarzeń potrzeba byłoby wybicia relacji obu wskaźników powyżej górnego ograniczenia kanału, czyli kontynuacji lepszego zachowania polskich blue chipów na tle niemieckich. W przypadku, gdyby tak się stało, można byłoby już teraz zakładać odwrót od tendencji gorszego zachowania polskiej giełdy, co oznaczałoby okazję do długoterminowego zakupu polskich blue chipów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobra passa polskich aktywów może dobiegać końca