Dobry czas na reformy minął

Marek Rogalski
opublikowano: 23-08-2007, 00:00

Zawirowania na krajowym rynku akcji, a także wokół złotego były pochodną sytuacji na światowych rynkach. Inwestorzy bardziej przejmowali się kondycją europejskich i amerykańskich banków i instytucji, które przez własną chciwość były bezpośrednio lub pośrednio nadmiernie zaangażowane na rynku ryzykownych pożyczek subprime w USA, niż bieżącą sytuacją w kraju. Taki urok globalizacji rynków finansowych w XXI wieku. Ale może to i dobrze?

W ubiegłym tygodniu wicepremier Zyta Gilowska poinformowała, że nie uda się przeprowadzić w najbliższych miesiącach ustaw reformujących finanse publiczne. To pochodna decyzji o samodzielnych rządach PiS i zbliżających się wielkimi krokami przedterminowych wyborów. Decyzje, które zapadły w środę w Sejmie, nie były już więc dla nikogo zaskoczeniem. Żadna opozycja nie będzie popierać cudzych pomysłów, bo przecież musi udowodnić społeczeństwu, że jej własne są lepsze.

Inwestorzy już dawno się nauczyli, że o bieżących wydarzeniach w polityce dyskutuje się co najwyżej w kawiarni, a nie na giełdowym parkiecie. Dodatkowo sytuacja w gospodarce jest tak dobra, jak nigdy w ostatnich 10 latach, a wykonanie tegorocznego budżetu może być znacznie lepsze niż przewidywano. Teoretycznie wszystko jest w porządku i nie ma się czego obawiać. Czy na pewno?

Niezależnie od tego, kiedy odbędą się wybory, najlepszy okres do przeprowadzenia reform bezpowrotnie minie. Żaden rząd nie zdecyduje się na ryzykowne posunięcia w obliczu słabnącej gospodarki i niepewności na rynkach globalnych. Tyle że inwestorzy taki gabinet szybko zweryfikują, spieniężając zyski z ostatnich lat. Poszkodowany zostanie tylko zwykły Kowalski, który przecież jak zawsze chciał dobrze.

Marek Rogalski

FIT DM, www.fitdm.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu