#DobryNews: Znamy zdrowy limit na media społecznościowe

Jeśli należysz do osób, które nie są w stanie (albo nie mogą) zrezygnować z korzystania z mediów społecznościowych, to właśnie nabiegły dla ciebie dobre informacje. Terapia nie musi być drastyczna.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Pensylwania postanowiła dołożyć swoją cegiełkę w wielkiej budowli badań nad wpływem mediów społecznościowych na samopoczucie i zdrowie ludzi. Badacze sprawdzili, czy człowiek może czuć się lepiej, jeśli zredukuje  czas spędzany na portalach społecznościowych  

Lajk symbolem Facebooka
Lajk symbolem Facebooka
Bloomberg

Na początek wybrano 143 studentów, którzy korzystają z Facebooka, Instagrama i Snapchata. Drugi warunek to posiadanie iPhone’a, na którym można sprawdzić czas aktywności danej aplikacji na ekranie.  

W pierwszym tygodniu badań monitorowano sposób korzystania przez studentów z mediów społecznościowych. Później losowo podzielono ich na dwie grupy. Przez kolejne trzy tygodnia jedna grupa korzystała z aplikacji tak, jak do tej pory, czyli nic nie zmieniając w swoich zwyczajach, a druga otrzymała limity. Dla wielu brzmi to może strasznie, ale badani mogli spędzać tylko po 10 minut dziennie na Facebooku, Instagramie i Snapchacie, czyli razem 30 minut.  

Czas na wnioski, a te są budujące i motywujące. Grupa, która musiała sprostać ograniczeniom korzystania z aplikacji wykazała znaczące zmniejszenie poczucia samotności i depresji w ciągu trzech tygodni.  

- Nasze odkrycia silnie sugerują, że ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych do około 30 minut dziennie może prowadzić do znacznej poprawy samopoczucia - czytamy w artykule opublikowanym w „Journal of Social and Clinical Psychology”.  

Pocieszające jest to, że niekoniecznie trzeba w sposób drastyczny zrywać z mediami społecznościowymi, żeby poprawić swoją kondycję psychiczną. To dobra informacja dla tych, którzy nie potrafią oderwać oczu od ekranów smartfonów i wizja całkowitego odłączenia brzmi dla nich katastrofalnie.

Kontrolowany detoks nawet w formie czysto eksperymentalnej przyda się chyba każdemu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane