Dolar w defensywie

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 24-05-2019, 11:43

Piątkowa sesja będzie upływała pod znakiem napływających informacji odnośnie wyborów do Parlamentu Europejskiego. Z zapartym tchem rynki wyczekują także doniesień odnośnie przyszłości premier May..

Zza oceanu uwagę będą przyciągały dane odnośnie zamówień na dobra trwałego użytku, gdzie niestety może pojawić się słabszy odczyt za kwiecień, co może stanowić czynnik osłabiający notowania waluty amerykańskiej. Indeks dolara już wczoraj wyhamował wzrosty, a dziś korekta ostatnich wzrostów na tym instrumencie pogłębia się. 

Wczorajsza sesja charakteryzowała się wzrostem awersji do ryzyka i słabszymi nastrojami rynkowymi, co miało związek z publikacją wstępnych danych odnośnie aktywności w sektorze przemysłowym i usług w Europie i USA. Generalnie dane rozczarowały, co rozbudziły obawy o perspektywy dla światowej gospodarki. Konsensus rynkowy zakładał bowiem, że w maju nastąpi lekka poprawa indeksów PMI, jednak tak nie było. W szczególności martwić mogą dużo słabsze odczyty z USA, gdzie zarówno wskaźnik PMI dla przemysłu i usług zbliżył się ponownie w okolice kluczowej bariery 50 pkt. oddzielającej wzrost od spowolnienia w sektorze. Niepokojący jest silne wyhamowanie wzrostu w usługach, gdyż ten sektor do tej pory radził sobie dużo lepiej niż przemysłowy. Nastrojom nie pomagały także utrzymany w gołębim tonie protokół z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Przede wszystkim członków EBC martwi utrzymująca się niska inflacja, co stawia pod dużym znakiem zapytania realizację prognoz jej wzrostu.  Ponadto nie ustają obawy o słabszy niż oczekiwano wzrost gospodarczy w strefie euro, co źle wróży spodziewanemu odbiciu w drugim półroczu tego roku. Jeśli spowolnienie okaże się trwalsze niż sądzono, to nie jest wykluczone, że bank zdecyduje się na stymulację gospodarki. Dodatkowo ryzykiem dla prognoz EBC pozostaje eskalacja konfliktu handlowego oraz niepewności w kwestii Brexitu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Na rynku krajowym złoty pozostaje dziś nieco mocniejszy względem innych walut. Publikowane w tym tygodniu dane z Polski potwierdzają, że jak na razie koniunktura nie poddaje się negatywnym czynnikom zewnętrznym, co w sytuacji wciąż niskiej inflacji bazowej będzie argumentem za utrzymaniem statusu quo w polityce pieniężnej.

EUR/PLN

W tym tygodniu notowania EUR/PLN utrzymywały się poniżej poziomu 4,3100. Dziś widzimy zdecydowane umocnienie złotego względem euro. Notowania powróciły w zakres chmury ichimoku w skali D1 i obecnie kierują się w okolice silnego wsparcia w postaci zbiegających się kluczowych średnich EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w rejonie 4,2920/40. Złotemu też sprzyja dzisiaj nieco słabszy dolar. Najbliższy opór znajduje się w okolicy 4,3100/30. 

GBP/USD

Od trzech tygodni utrzymywała się presja na wyprzedaż waluty brytyjskiej względem funta. Spadki przyśpieszyły po wyłamaniu się dołem z zakresu wahań. Ostatecznie pod koniec tego tygodnia kurs dotarł w rejon 78,6% zniesienia Fibo całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,2437. Opublikowane dzisiaj lepsze dane o sprzedaży detalicznej, która wzrosła w kwietniu o 5,2% w skali roku wobec oczekiwanego wzrostu o 4,6% r/r sprzyjają odreagowaniu z okolic 1,2640/50. Potencjał do wzrostów pozostaje jednak jak na razie ograniczony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities SA

Polecane