Dolarowi grozi odwrócenie większej części ostatniej fali wzrostowej (ANALIZA TECHNICZNA)

opublikowano: 20-07-2017, 16:43
aktualizacja: 20-07-2017, 16:49

Notowania dolara mogą wymazać większą część zwyżek zanotowanych w ciągu ostatnich trzech lat, zapowiada analiza techniczna.

Tylko w ciągu ostatnich pięciu sesji dolar osłabił się do złotego o 1,7 proc., pogłębiając tegoroczną stratę do 13,0 proc. Fatalną passę amerykańskiej waluty, idącą na przekór podwyżkom stóp procentowych przez Fed, wspiera zaostrzenie retoryki przez EBC. W czwartek notowania euro poprawiają dwuipółletni szczyt wobec dolara, sięgając 1,1567 USD, po tym jak po posiedzeniu władz monetarnych strefy euro Mario Draghi zapowiedział, że jesienią EBC zaktualizuje swoje deklaracje co do przyszłego kształtu polityki.

To może jeszcze nie być koniec przeceny amerykańskiej waluty, ostrzega analiza techniczna wykresu Indeksu Dolara. Po tym jak od ustanowienia szczytu z początku stycznia wskaźnik zanotował 8,8-procentowe osłabienie, otworzyła się przed nim droga do przeceny o kolejne około 5 proc. Wszystko dlatego, że właśnie na takiej wysokości w najbliższych miesiącach znajdzie się wsparcie w postaci dolnego ograniczenia zwyżkującego kanału opisującego ostatnie dziewięć lat umocnienia Indeksu Dolara.

Po odbiciu się od górnego ograniczenia, które w ciągu ostatnich dwóch i pół roku było testowane kilkukrotnie, jedyną przeszkodą w drodze do dolnego ograniczenia pozostaje pułap wyznaczony przez dołki z lat 2015 - 2016. To wsparcie może jednak okazać się niewystarczające, a to dlatego, że z konsolidacji wybił się wykres euro do dolara, a w trendzie rosnącym znajduje się także przez MSCI indeks notowań walut krajów emerging markets.

Jeżeli Indeks Dolara rzeczywiście znajduje się dopiero w około 60 proc. całego zasięgu obecnej fali wzrostowej, a w jej dalszym ciągu amerykańska waluta będzie osłabiała się wobec innych walut w takich samych proporcjach jak do tej pory, oznaczało to będzie, że na koniec roku za dolara będzie trzeba zapłacić nad Wisłą 3,25 zł, a euro będzie warte 1,25 USD. Jeśli taki scenariusz by się zrealizował, oznaczałoby to wymazanie blisko 80 proc. całej fali umocnienia dolara wobec złotego z lat 2014-2016.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolarowi grozi odwrócenie większej części ostatniej fali wzrostowej (ANALIZA TECHNICZNA)