Dolna Austria: 100 proc. energii z odnawialnych źródeł

opublikowano: 09-11-2015, 11:29

Dolna Austria, największy kraj związkowy Austrii, czerpie już 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych.

Erwin Pröll, gubernator liczącej 1,65 mln mieszkańców Dolnej Austrii podkreśla, że jest to możliwe dzięki wcześniejszym inwestycjom.

Wyświetl galerię [1/2]

ZBADALI, ZAINWESTUJĄ: Enlight, którą zarządzają założycie (od lewej): Amit Paz, Gilad Yavetz i Zafrir Yoeli, działa w Izraelu i we Włoszech, przede wszystkim w fotowoltaice. W portfelu ma działające już aktywa o mocy 100 MW oraz aktywa w fazie rozwoju o mocy ponad 600 MW. Polskim wiatrakom firma przygląda się już od kilku lat. W końcu dojrzała do inwestycji. [FOT. ARC]

- Dużo inwestowaliśmy w efektywność energetyczną i zwiększenie udziału źródeł odnawialnych. Od 2002 roku zainwestowaliśmy 2,8 mld EUR w eko-elektryczność, od parków solarnych po hydroelektrownie na Dunaju – powiedział Pröll. 

Obecnie w Dolnej Austrii 63 proc. energii elektrycznej pochodzi z hydroelektrowni, 26 proc. z elektrowni wiatrowych, 9 proc. z biomasy i 2 proc. z energii słonecznej.
Pröll podkreślił, że w Dolnej Austrii powstało 38 tys. „zielonych” miejsc pracy. Ich liczba ma wzrosnąć do 50 tys. w 2030 roku. 

- To jasny i wiarygodny sygnał przeciwko energii jądrowej w Europie. Jesteśmy modelem dla Europy – oświadczył Stephan Pernkopf, członek parlamentu Dolnej Austrii.

Austriacy w 1978 roku zdecydowali w referendum, że nie chcą korzystać z energii jądrowej. Obecnie 75 proc. energii pochodzi w tym kraju ze źródeł odnawialnych, a reszta  z paliw kopalnych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.au

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu