Dom wsparcia dla powstańców warszawskich

MP
opublikowano: 30-07-2019, 11:56

Ciepłe posiłki, zajęcia z rehabilitantami, warsztaty integracyjne i wydarzenia kulturalne - działający przy Nowolipiu 22 Dom Dziennego Pobytu dla Weteranów - Żołnierzy Powstania Warszawskiego stworzył powstańcom komfortową przestrzeń do wspólnego spędzania czasu.

Dom działa od września ubiegłego roku. Powstał w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez powstańców wolontariuszom Stowarzyszenia Monopol Warszawski, zaangażowanym w projekty „Złota Rączka” oraz  „Pamiętamy – pomagamy” realizowanym ze Stowarzyszeniem Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 i Towarzystwem Przyjaciół Pragi Oddział Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Placówka działa od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00, a wszystkie dostępne w niej świadczenia są bezpłatne. Na zlecenie miasta, dom prowadzi Stowarzyszenie Monopol Warszawski. 

Podstawowym zadaniem placówki jest zapewnienie wsparcia powstańcom. W lokalu przy ul. Nowolipie 22 weterani mogą zjeść obiad, wziąć udział w zajęciach rehabilitacyjnych i terapii z udziałem psychologa, skorzystać z masażu i drobnych usług pielęgnacyjnych i kosmetycznych, czy odpocząć w trefie relaksu z aktualną prasą i książkami, także w wersjach audiobooków. 

"Moja Warszawa" to cykl spotkań - wywiadów z Powstańcami Warszawskimi, podczas których bohaterowie dzielą się swoimi wspomnieniami związanymi z życiem w stolicy. Wydarzenia gromadzą także liczne rzesze młodych ludzi, dla których jest to żywa lekcja historii.

Równie ważne było jednak stworzenie przestrzeni, gdzie powstańcy mogliby wspólnie spędzać czas, integrować się i spotykać, także z młodszymi osobami, budując więź międzypokoleniową. Dlatego też dom proponuje dwa rodzaje imprez kulturalnych – wydarzenia tylko dla powstańców oraz wydarzenia dostępne dla wszystkich.

W ostatnich tygodniach w domu organizowane było m.in. wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem zespołu „Praskie Małmazyje”, lekcja historii z udziałem Wandy Traczyk-Stawskiej ps. „Pączek” z Oddziału Osłonowego WZW, czy spotkania z cyklu „Moja Warszawa”, poświęconym uczestnikom Powstania Warszawskiego. W planach są kolejne wydarzenia edukacyjne i kulturalne, w tym m.in. godzinny spektakl muzyczny „Nie bój się nocy”. Ta niezwykła opowieść o Warszawie, oparta na utworach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wpisana jest w obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 

Artyści, aktorzy, pisarze – chętnie spotykają się z Powstańcami i specjalnie dla nich prezentują wybrany program artystyczny

"Moja Warszawa" to cykl spotkań - wywiadów z Powstańcami Warszawskimi, podczas których bohaterowie dzielą się swoimi wspomnieniami związanymi z życiem w stolicy. Wydarzenia gromadzą także liczne rzesze młodych ludzi, dla których jest to żywa lekcja historii

Powstańcom przebywającym w Domu Wsparcia zapewniane są także atrakcje w postaci wycieczek i wyjść poza ośrodek. Na zdjęciu wyjazd do Palmir

Dom Wsparcia powstał dla zapewnienia Powstańcom Warszawskim elementarnej potrzeby ludzkiej – ciepła i świadomości, że komuś zależy na ich dobrostanie, na ich samopoczuciu. To miejsce niespodziewanych spotkań z dawno niewidzianymi kolegami i koleżankami

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu