Donbas ustalił ze związkami główne zapisy pakietu socjalnego

Polska Agencja Prasowa SA
02-06-2005, 08:54

Ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD), który dostał wyłączność na negocjacje w sprawie prywatyzacji Huty Częstochowa, zakończył w środę późnym wieczorem kolejną turę rozmów z Międzyzakładowym Komitetem Negocjacyjnym, podczas której ustalił zasadnicze warunki pakietu socjalnego - poinformował PAP szef komitetu Andrzej Gwiazda.

Ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD), który dostał wyłączność na negocjacje w sprawie prywatyzacji Huty Częstochowa, zakończył w środę późnym wieczorem kolejną turę rozmów z Międzyzakładowym Komitetem Negocjacyjnym, podczas której ustalił zasadnicze warunki pakietu socjalnego - poinformował PAP szef komitetu Andrzej Gwiazda.

Przedstawiciele ZPD uzgodnili ze związkami następujące warunki warunki: dziesięcioletnią gwarancję zatrudnienia dla wszystkich hutników, po 350 zł podwyżki, bonus prywatyzacyjny uzależniony od stażu pracy np. dla hutników pracujących 20 lat ok. 3,8 tys., indeksację płac o roczna inflację, nagrody świąteczne w wysokości 10 procent średniej płacy w hucie - relacjonował Gwiazda.

Bardzo istotnym jest - dodał - że Donbas zobowiązał się do utrzymania zatrudnienia na obecnym poziomie przez 10 lat co oznacza, że w miejsce odchodzących np. na emeryturę będą przyjmowani nowi pracownicy. ZPD zgodził się na kary za ewentualne niewywiązanie się z gwarancji zawartych w pakiecie pakietu socjalnego.

Zdaniem szefa komitetu związkowego, rozstrzygnięto najważniejsze kwestie. W czwartek zostały do omówienia drobne sprawy, ale wiadomo już, że zapisy pakietu jutro przedstawione zostaną do opracowania zespołom prawników obydwu stron.

Gwiazda wyraził nadzieję, że uda się dotrzymać terminu określonego przez Donbas i w tym tygodniu zakończyć negocjacje podpisaniem pakietu.

ZPD porozumiał się już z Ministerstwem Skarbu na temat ostatecznej wysokości kwoty oferowanej za hutę. Do 13 czerwca Donbas jest zobowiązany do przedstawienia gwarancji bankowej na zapłatę pełnej ceny, a do 17 czerwca do parafowania umów sprzedaży udziałów.

Wcześniej wyłączność negocjacyjną na zakup Huty Częstochowa miał Mittal Steel. Początkowo jej termin upływał 29 kwietnia, ale został przedłużony do 13 maja. Mittal Steel nie udało się jednak wynegocjować pakietu socjalnego z załogą Huty Częstochowa.

Przeciwko podpisaniu pakietu socjalnego w kształcie oferowanym przez Mittal Steel opowiedziało się wszystkich pięć działających w Hucie związków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Donbas ustalił ze związkami główne zapisy pakietu socjalnego