Donbas uzgodnił ze związkami HCz zapisy pakietu socjalnego

Polska Agencja Prasowa SA
02-06-2005, 16:52

Ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD), mający obecnie wyłączność na negocjacje w sprawie prywatyzacji Huty Częstochowa, uzgodnił w czwartek z Międzyzakładowym Komitetem Negocjacyjnym wszystkie merytoryczne kwestie dotyczące pakietu socjalnego - poinformował PAP w czwartek przedstawiciel komitetu, szef Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego

Ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD), mający obecnie wyłączność na negocjacje w sprawie prywatyzacji Huty Częstochowa, uzgodnił w czwartek z Międzyzakładowym Komitetem Negocjacyjnym wszystkie merytoryczne kwestie dotyczące pakietu socjalnego - poinformował PAP w czwartek przedstawiciel komitetu, szef Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Włodzimierz Seifryd.

    "Praktycznie negocjacje zostały zakończone i wszystkie związki są z uzyskanego wyniku bardzo zadowolone. Obecnie ustalone warunki zostały przekazane prawnikom, aby przygotowali treść pakietu do parafowania przez obydwie strony, co powinno nastąpić jeszcze w tym tygodniu" - powiedział.

    Wartość pakietu szacuje się na 800 mln złotych, co, zdaniem Seifryda, jest "bez precedensu w historii prywatyzacji w Polsce". Z wielkim zadowoleniem hutnicy przyjęli plan inwestycyjny Donbasu, który przewiduje wydatkowanie na ten cel 440 mln w ciągu siedmiu lat.

    "To stwarza warunki do rozwoju i możliwość uczynienia z Huty Częstochowa jednego z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie" - podkreśla związkowiec.

    "Cieszymy się, bo uzyskaliśmy nadspodziewane dobre warunki - dziesięcioletnie gwarancje zatrudnienia dla wszystkich hutników, po 350 zł podwyżki, bonus prywatyzacyjny uzależniony od stażu pracy, np. hutnicy pracujących 25 lat otrzymają po 4,8 tys., indeksację płac o roczną inflację, nagrody świąteczne w wysokości 10 procent średniej płacy w hucie - relacjonował Seifryd. - Bonus otrzymają także pracownicy spółek wydzielonych z huty, nie podlegających sprzedaży, np. Selenu czy Veny".

    Dodał, że Donbas zobowiązał się do utrzymania liczby produkcyjnych stanowisk pracy na obecnym poziomie przez 10 lat, co oznacza, że w miejsce odchodzących, np. na emeryturę, będą przyjmowani nowi pracownicy. ZPD zgodził się na kary za ewentualne nie wywiązanie się z gwarancji zawartych w pakiecie inwestycyjnym.

    ZPD porozumiał się już z Ministerstwem Skarbu na temat ostatecznej wysokości kwoty oferowanej za hutę. Do 13 czerwca Donbas jest zobowiązany do przedstawienia gwarancji bankowej na zapłatę pełnej ceny, a do 17 czerwca do parafowania umów sprzedaży udziałów.

    Wcześniej wyłączność negocjacyjną na zakup Huty Częstochowa miał Mittal Steel. Początkowo jej termin upływał 29 kwietnia, ale został przedłużony do 13 maja. Mittal Steel nie udało się jednak wynegocjować pakietu socjalnego z załogą Huty Częstochowa.

    Przeciwko podpisaniu pakietu socjalnego w kształcie oferowanym przez Mittal Steel opowiedziało się wszystkich pięć działających w Hucie związków. Tym razem zapisy pakietu związki zaakceptowały jednogłośnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Donbas uzgodnił ze związkami HCz zapisy pakietu socjalnego