Dow Jones IA z historycznym wyczynem

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-11-2020, 22:16

Optymizm nie opuszcza inwestorów handlujących na amerykańskich giełdach. Zapowiada się, że w tych dobrych nastrojach inwestorzy udadzą się na „indycze” kolacje związane z czwartkowym Świętem Dziękczynienia.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Ostatecznie na zamknięciu wtorkowej sesji indeks największych blue chipów DJ IA zyskiwał 1,54 proc. Po raz pierwszy w historii przekroczył barierę 30 tys. pkt, utrzymując zdobycz do finałowego dzwonka. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500; rósł o 1,62 proc. zaś technologiczny Nasdaq drożał o 1,31 proc.

Entuzjazm kupujących nadal podgrzewany jest nowymi doniesieniami związanymi ze szczepionkami przeciwko Covid-19. Są szansę, że przynajmniej jedna z trzech szczepionek opracowywanych niezależnie przez koncerny Pfizer, Moderna czy AstraZeneca trafi do powszechnego użytku jeszcze przed końcem roku.

We wtorek do zwiększenia zaangażowania w akcje zachęcała też informacja o rozpoczęciu przekazywania władzy nowemu prezydentowi-elektowi, Joe Bidenowi. Taką decyzję podjął urzędujący jeszcze szef państwa, Donald Trump, co oznacza, że cały proces może mieć jednak „pokojowy” charakter. Co prawda obecny gospodarz Białego Domu zapewnia, że nie jest to oznaka poddania się i oddania broni, ale ewentualne sprawy w sądzie dotyczyć już będą co najwyżej, wyjaśnień lokalnych spraw związanych z nieprawidłowościami wyborczymi, a nie samego ich wyniku. Wydaje się on już ostatecznie nie do podważenia.

Kolejnym czynnikiem uznanym przez graczy za korzystny dla rynków akcji były informacje, że na nowego szefa Departamentu Skarbu planowana jest była szefowa Fed, Janet Yellen. Poprzez pryzmat jej osoby inwestorzy liczą na większe skoncentrowanie wysiłków mających na celu rozwiązanie problemu rosnących nierówności gospodarczych.

Wtorkowa zwyżka miała szeroki charakter i obejmowała cały niemal rynek. Szczególnie dobrze spośród branż wchodzących w składa indeksu S&P500; prezentowały się finansowa i energetyczna. W przypadku tej drugiej to w dużej mierze była zasługa drożejącej ropy, której notowania znalazły się na najwyższym poziomie od ośmiu miesięcy.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W przeciwnym kierunku podążało z kolei złoto, choć biorąc pod uwagę wzrost apetytu na bardziej ryzykowne aktywa, taka sytuacja nie może dziwić. Sęk w tym, że kruszec w ciągu dwóch pierwszych dni tygodnia już stracił 3,6 proc. i znalazł się tuż nad ważnym wskaźnikiem technicznym, jakim jest 200-dniowa średnia krocząca. Jej przebicie w dół może wieszczyć dłuższe „problemy” dla metalu. Na razie jest najtańszy od 17 lipca.

Spośród spółek, nadal niezaspokojony apetyt obserwowaliśmy na akcjach Tesli. Wartość rynkowa producenta samochodów elektrycznych przekroczyła już pół biliona dolarów, a jego założyciel i dyrektor generalny, Elon Musk awansował właśnie na drugą pozycję wśród najbogatszych miliarderów na świecie. Co istotne, analitycy prognozują, ze to może nie być jeszcze koniec spektakularnego rajdu, gdyż wiele funduszy opierających swoją strategię o śledzenie idneksu S&P500; nie ma jeszcze walorów kalifornijskiej spółki w swoich portfelach, a już niedługo zostaną one włączone do tego prestiżowego wskaźnika.

Wtorek był tez udanym dniem dla posiadaczy akcji Boeinga. Drożały one o ponad 4 proc. po tym jak europejski regulator przedstawił zarys zgody na wznowienie użytkowania uziemionego modelu 737 MAX. Oficjalna zgoda oczekiwana jest w styczniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane