Draghi broni niezależności banków centralnych

opublikowano: 26-10-2018, 16:45
aktualizacja: 26-10-2018, 17:56

Banki centralne muszą pozostać niezależne od rządów, jeśli mają kontrolować inflację – stwierdził w piątek szef Europejskiego Banku Centralnego. To jego odpowiedź na ataki ze strony włoskiego rządu w związku z jego uwagami na temat sytuacji w tym kraju, donosi Reuters.

Bank centralny nie powinien podlegać dominacji fiskalnej ani politycznej i powinien mieć swobodę wyboru instrumentów, które są najbardziej odpowiednie do realizacji jego mandatu – powiedział Mario Draghi, podczas konferencji w Brukseli. Dodał, że żaden rząd nie może wywierać nacisków na żadnego z członków banków centralnych, w tym na niego samego.

Mario Draghi, szef EBC
Zobacz więcej

Mario Draghi, szef EBC fot. REUTERS/Francois Lenoir /Forum

Smaczku sprawie nadaje fakt, że Draghi sam jest…Włochem.

Wicepremier Włoch, Luigi Di Maio, szef Ruchu 5 Gwiazd, zaatakował Draghiego twierdząc, że "zatruwa atmosferę" swoim apelem do Włoch, by zahamować walkę z Brukselą i przestać kwestionować "egzystencjalne ramy" euro.

Draghi został wciągnięty w publiczny spisek z rządem swojej ojczyzny po tym, jak zwrócił uwagę na ryzyko związane ze wzrostem rentowności obligacji pośród włoskiego sporu budżetowego z Unią Europejską. Jego zdaniem, populistyczna polityka Rzymu doprowadziła do wyprzedaży włoskich obligacji rządowych podkopując kapitały włoskich banków, które posiadają około 375 mld EUR w tych papierach.

Przedstawiciele Unii Europejskiej i Włoch omawiali w tym tygodniu kondycje  włoskich banków, w tym stojącego na skraju bankructwa Banca Monte dei Paschi di Siena.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu