Druga najbogatsza rodzina Niemiec przyznaje się do nazistowskiej przeszłości

opublikowano: 25-03-2019, 12:27

Rodzina Reimann, kontrolująca koncern JAB Holding, udziałowca producenta takich marek produktów codziennego użytku jak Clearasil, czy Calgon, przyznała się do nazistowskiej przeszłości twórców rodzinnego biznesu.

Taka konkluzja to wynik pracy historyków, którzy zaczęli pracę nad ustaleniem przeszłości rodziny Reimann pięć lat temu na jej zlecenie.

- Starszy i młodszy Reimann byli winni. Obaj zmarli, ale ich miejsce było w więzieniu – powiedział Peter Harf, rzecznik rodziny, której majątek szacuje się na 33 mld EUR.
Albert Reimann, senior rodu, zmarł w 1954 roku. Jego syn przeżył go o 30 lat.

Z dokumentów wynika, że Albert Reimann wspierał finansowo SS już w 1931 roku. W 1941 roku jego firma została uznana za kluczową dla wysiłku wojennego. Produkowała wówczas rzeczy dla Wehrmachtu i branży zbrojeniowej. W 1943 roku korzystała z pracowników przymusowych, których źle traktowano. Harf powiedział, że nie znaleziono dowodów, aby firma wypłaciła rekompensatę pracownikom przymusowym.

- Rozmawialiśmy co moglibyśmy zrobić teraz – powiedział. – Chcemy przekazać 10 mln EUR odpowiedniej organizacji – dodał.

Pełne podsumowania zaangażowania rodziny Reimann w nazizm będzie zawarte w książce pisanej przez historyka Paula Erkera z Uniwersytetu w Monachium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.de

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy