“Drukowanie pieniędzy nie działa”

MD, moneynews.com
27-01-2012, 16:07

Euroland potrzebuje poważnych reform i strukturalnych zmian, ale zmiany nie mogą sprowadzić się do zwiększenia płynności w celu złagodzenia warunków kredytowych, uważa Kenneth Rogoff, profesor ekonomii z Uniwersytetu Harvarda, były główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Rogoff przyznał, że działania Europejskiego Banku Centralnego różnią się od tego, co robi amerykańska Rezerwa Federalna, jednak w istocie są tym samym: udostępnianiem bankom bardzo taniego kapitału. 

- Drukują pieniądze, ale to nie działa – powiedział Rogoff w CNBC. – Myślę, że drukując pieniądze kupują czas i to może się udawać przez pewien czas, choć ostatecznie doprowadzi do znacznie gorszego finału – dodał.

Amerykański ekonomista uważa, że Europa wciąż jest daleko od znalezienia rozwiązania w sprawie kryzysu.

- Potrzebuje nowej konstytucji. Potrzebuje głębokiej restruktyzacji. Nie chodzi tylko o Grecję. To znacznie głębszy problem – powiedział Rogoff.

Oceniając sytuację w USA stwierdził, że największa gospodarka świata jest w lepszym stanie, ale wciąż daleka od wyjścia z kłopotów.

- USA ma wzrost. Jest on jednak zbyt mały aby wyraźnie pomóc rynkowi pracy, choć jest pod tym względem lepiej niż w Europie – powiedział Rogoff.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, moneynews.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / “Drukowanie pieniędzy nie działa”