“Drukowanie pieniędzy nie działa”

MD, moneynews.com
opublikowano: 27-01-2012, 16:07

Euroland potrzebuje poważnych reform i strukturalnych zmian, ale zmiany nie mogą sprowadzić się do zwiększenia płynności w celu złagodzenia warunków kredytowych, uważa Kenneth Rogoff, profesor ekonomii z Uniwersytetu Harvarda, były główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Rogoff przyznał, że działania Europejskiego Banku Centralnego różnią się od tego, co robi amerykańska Rezerwa Federalna, jednak w istocie są tym samym: udostępnianiem bankom bardzo taniego kapitału. 

- Drukują pieniądze, ale to nie działa – powiedział Rogoff w CNBC. – Myślę, że drukując pieniądze kupują czas i to może się udawać przez pewien czas, choć ostatecznie doprowadzi do znacznie gorszego finału – dodał.

Amerykański ekonomista uważa, że Europa wciąż jest daleko od znalezienia rozwiązania w sprawie kryzysu.

- Potrzebuje nowej konstytucji. Potrzebuje głębokiej restruktyzacji. Nie chodzi tylko o Grecję. To znacznie głębszy problem – powiedział Rogoff.

Oceniając sytuację w USA stwierdził, że największa gospodarka świata jest w lepszym stanie, ale wciąż daleka od wyjścia z kłopotów.

- USA ma wzrost. Jest on jednak zbyt mały aby wyraźnie pomóc rynkowi pracy, choć jest pod tym względem lepiej niż w Europie – powiedział Rogoff.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, moneynews.com

Polecane