Drzemki mogą zmniejszyć ryzyko zawału serca

opublikowano: 12-09-2019, 22:00

Ucinanie sobie drzemek może być wyjątkowo korzystne dla zdrowia, pod warunkiem że nie każdego dnia — wynika z najnowszego badania opublikowanego w „The BMJ”.

Badanie przeprowadzono na grupie ponad 3,4 tys. dorosłych Szwajcarów w wieku 35-75 lat, którzy przez kilka lat udostępniali naukowcom na bieżąco historię swoich chorób i wypełniali kwestionariusze o codziennych nawykach. Naukowcy porównali częstotliwość i długość drzemek u tych, którzy zadeklarowali, że ucięli je sobie w ciągu ostatnich dwóch tygodni (50 proc. nie miało takiego zwyczaju) z przypadkami wystąpienia u tych osób ataków serca, udarów i innych zaburzeń związanych z układem krwionośnym. Okazało się, że pozwalanie sobie na krótki sen w ciągu dnia — ale tylko raz lub dwa razy tygodniowo — może o 48 proc. obniżać ryzyko chorób naczyniowych. Jednocześnie nie zaobserwowano związków z zapadalnością na te choroby w przypadku częstszych drzemek ani też żeby długość tych drzemek miała jakiekolwiek znaczenie.

Naukowcy przyznają, że to kontrowersyjne wnioski i trudno jednoznacznie przesądzać o korzyściach z robienia sobie małych przerw na sen w ciągu dnia. Wcześniejsze badania dowiodły np., że u osób, które czasem drzemią w ciągu dnia, obserwuje się mniej przypadków zachowań na chorobę wieńcową, lecz u osób, które regularnie ucinają sobie drzemki, notuje się wyższą śmiertelność z powodu chorób naczyniowych.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy