Dudley: cztery podwyżki stóp w tym roku to „stopniowe” zacieśnianie

opublikowano: 01-03-2018, 20:43
aktualizacja: 01-03-2018, 20:47

Szef Fed w Nowym Jorku William Dudley powiedział, że ewentualne cztery podwyżki stóp procentowych w tym roku w USA będą zgodne z definicją „stopniowego” zacieśniania polityki pieniężnej.

To kolejny jastrzębi sygnał Fed po niedawnej wypowiedzi szefa banku centralnego Jerome'a Powella w Kongresie. Rynek oczekiwał dotychczas trzech podwyżek.

William Dudley, szef Fed z Nowego Jorku
Zobacz więcej

William Dudley, szef Fed z Nowego Jorku Bloomberg

- Jeśli dojdzie do czterech podwyżek po 25 punktów bazowych myślę, że wciąż będzie to stopniowe zacieśnianie – powiedział w czwartek Dudley.

Zwrócił uwagę, że takie zacieśnianie byłoby tylko w połowie tak agresywne jak przeprowadzane przez Fed w ostatniej dekadzie.

Fed w grudniu sygnalizował "stopniowe" zacieśnianie polityki pieniężnej i trzy podwyżki stóp w tym roku. Od tego czasu doszło jednak do kilku wydarzeń, które mogły zmienić jego stanowisko, m.in. fiskalna stymulacja i oznaki wzrostu inflacji. Dudley także podkreślił w czwartek, że polityka fiskalna w USA „jest całkiem stymulacyjna”. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc..com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dudley: cztery podwyżki stóp w tym roku to „stopniowe” zacieśnianie