Dwóch przedsiębiorców z Warszawy zatrzymanych za handel pustymi fakturami

  • PAP
opublikowano: 08-04-2022, 08:18

Służby zatrzymały dwóch szefów firm budowlanych, którzy mieli przyjmować puste faktury na zakup materiałów - poinformowała PAP Prokuratura Krajowa. Według śledczych zatrzymani doprowadzili do uszczuplenia podatku o 2 mln zł.

Jak przekazała prokuratura, zatrzymani to przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmy świadczące usługi w branży budowlanej w Warszawie. "Przyjmowali oni w ramach prowadzonej przez siebie działalności tzw. puste faktury kosztowe na zakup materiałów budowlanych. Ich działalność doprowadziła do uszczuplenia podatku VAT na łączną kwotę około 2 mln zł" - podali śledczy.

Zatrzymani zostali objęci dozorem Policji i zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi. Zastosowano też poręczenie majątkowe w kwotach: 70 tys. zł i 100 tys. zł. Na nieruchomości jednego z mężczyzn prokurator ustanowił te 1,2 mln zabezpieczenia w formie hipoteki.

Jak podali śledczy, zatrzymania to kolejny etap śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Bielsku–Białej, w którym zatrzymano już 54 osoby. Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia "przestępstw powszechnych przeciwko wiarygodności dokumentów oraz karno–skarbowych". Organizatorowi procederu zarzucono też popełnienie zbrodni VAT-owskiej.

Z zebranych dowodów wynika, że do przestępstw tych dochodziło od stycznia 2016 r. do września 2018 r. w Bielsku–Białej i innych miejscowościach w kraju.

"W tym czasie osoby reprezentujące dwie firmy z siedzibami w Bielsku–Białej wystawiły dla co najmniej 67 podmiotów gospodarczych, głównie z branży budowlanej, nierzetelne faktury. Ponadto, jak ustalono, dochodziło również do podrobienia faktur VAT i ich użycia w obrocie gospodarczym" - informuje prokuratura.

Łączna wartość uszczuplonego oraz narażonego na uszczuplenie podatku VAT w całym procederze wynosi około 10 mln zł. Śledztwo ma charakter rozwojowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane