Dyrektor finansowy nie boi się jutra

Ryzykować, inwestować i zarabiać — to priorytety polskich CFO. Grecki kryzys nie spędza nikomu snu z powiek.

Firma doradcza Deloitte sprawdziła, jakie są nastroje menedżerów odpowiedzialnych za finanse. Pod lupę trafiło ponad 60 ekspertów znad Wisły. Huraoptymizmu nie ma, ale jest lepiej niż pół roku temu.

— Aż 58 proc. dyrektorów finansowych uważa, że perspektywy finansowe ich przedsiębiorstw w najbliższych miesiącach będą lepsze lub znacznie lepsze — mówi Krzysztof Pniewski, partner w dziale konsultingu Deloitte.

Wskaźnik optymizmu netto — odsetek osób wskazujących, że perspektywy finansowe ich firmy zmienią się na lepsze w porównaniu z sytuacją sprzed pół roku, pomniejszony o tych, którzy spodziewają się pogorszenia — wynosi już plus 40 i jest dwa razy wyższy niż na początku roku. Priorytety menedżerów od finansów świadczą o tym, że biznes w przyszłość patrzy z nadzieją.

Tradycyjnie najwyższy odsetek, 67 proc., za cel stawia sobie zwiększenie przychodów. Znacząco rośnie natomiast skłonność od podejmowania ryzyka — 58 proc. uważa, że jest na to właściwy moment. Jeszcze pół roku temu takie deklaracje składało zaledwie 47 proc. Jeśli ryzykować, to najlepiej w inwestycjach, które wskoczyły na podium dyrektorskich priorytetów. W nadchodzącym półroczu aż 61 proc. CFO mówi „tak” większym nakładom inwestycyjnym.

— Te wyniki wskazują na znaczącą i trwałą poprawę koniunkturyw Polsce — uważa ekspert Deloitte’a. Maleje strach przed zaciąganiem długów — dyrektorów finansowych przewidujących ich wzrost jest dwa razy więcej niż spodziewających się spadku. Finansowanie się kredytem staje się coraz atrakcyjniejsze, blisko dwie trzecie CFO jest skłonne to robić, podczas gdy pół roku temu było to zaledwie 45 proc.

Menedżerów nie przerażają też problemy Grecji, choć warto zaznaczyć, że Deloitte robił badanie na przełomie maja i czerwca, kiedy wszyscy jeszcze zakładali, że sprawy jakoś się ułożą. Obecnie ryzyko bankructwa Hellady jest znacznie większe, a jej wyjścia ze strefy euro nikt już nie wyklucza. — CFO uważają jednak, że sytuacja w Grecji nie wpłynie znacząco na ekonomię polskich firm — podkreśla Krzysztof Pniewski. Tylko co dziesiąty badany jest zdania, że poziom niepewności ekonomicznej jest bardzo wysoki, 13 proc. — przeciwnie, a połowa badanych określa go jako przeciętny.

— Już samo zróżnicowanie odpowiedzi może wskazywać na wzrost niepewności. Napięta sytuacja w strefie euro nie wpływa na razie na optymistyczne nastroje polskich CFO. Należy jednak pamiętać, że sytuacja jest dynamiczna, a skutki najczarniejszego scenariusza mogą być dotkliwe dla całej Unii Europejskiej — zwraca uwagę ekspert Deloitte’a. W dyrektorskich prognozach gospodarczych strachu nie widać — gospodarka ma rosnąć o ponad 3 proc., złoty — pozostać w miarę stabilny w paśmie wahań 3,9-4,2 za euro, a bezrobocie — nadal spadać. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane