Dywidenda Playa spadnie co najmniej o 1 zł na akcję

opublikowano: 15-08-2018, 22:00

Obietnice byłego prezesa są już nic nie warte. Nowy zaprezentował inne podejście do inwestycji, długu i wypłat dla akcjonariuszy

Zysk netto Play Communications w drugim kwartale 2018 r. wyniósł 199,7 mln zł, wobec 39 mln zł rok wcześniej. Skorygowana EBITDA spółki matki operatora sieci komórkowej wyniosła 550,1 mln zł, tj. 8,1 proc. mniej niż w 2017 r. Wszystko to przy wzroście przychodów o 3,6 proc. (do 1,7 mld zł), połączonym z 9-procentowym spadkiem wolnych przepływów pieniężnych. Od maja do lipca 2018 r. te ostatnie wyniosły 305,3 mln zł.

— Wyniki były lekko powyżej oczekiwań. Najważniejsze pozycje, czyli przychody z usług abonamentowych i prepaid, koszty zarządu i administracji oraz rozliczenia międzyoperatorskie są zgodne z moimi oczekiwaniami. Zaskoczeniem są większe przychody ze sprzedaży sprzętu i niskie pozostałe koszty serwisowe. Podejrzewam, że na spadek tych ostatnich wpłynęło dyskonto w umowach roamingu międzynarodowego i korzystne kursy walutowe — komentuje Paweł Szpigiel, analityk mBanku.

— Wyniki są bez znaczenia, mimo że były trochę lepsze od oczekiwań — zaznacza Sobiesław Pająk, analityk DM Banku Ochrony Środowiska.

Zmiana podejścia

Mimo względnie dobrych wyników, na otwarciu sesji kurs akcji telekomu spadał niemal o 5 proc. Potem było już lepiej, ale spółka i tak zakończyła dzień na czerwono. Jej wartość skurczyła się o 3,4 proc., przy obrotach mniejszych tylko od czterech spółek. Wyniosły 37 mln zł.

Jeszcze po wynikach za pierwszy kwartał 2018 r. — gdy prezesem był Jørgen Bang-Jelsen — Play zapowiadał na 2018 r. średnią jednocyfrową dynamikę przychodów, przy porównywalnej rok do roku skorygowanej marży EBITDA. Od 1 lipca 2018 r. szefem Play jest jednak Jean-Marc Harion. Niespełna dwa miesiące od tej zmiany okazało się, że przychody wzrosną o 2-3 proc., a skorygowana EBITDA wyniesie 2,1-2,2 mld zł.

— Poprzednio spółka nie mówiła wprost o kwotach, ale na podstawie przedstawianych założeń co do tempa wzrostu przychodów i skorygowanej marży EBITDA oficjalne stanowisko zarządu implikowało niewielki wzrost skorygowanej EBITDA w 2018 r. Teraz skorygowana EBITDA został podana wprost, a kwota 2,1-2,2 mld zł oznacza, że spadnie ona o około 4-9 proc., licząc rok do roku. I to jest istotna zmiana perspektywy— mówi Sobiesław Pająk.

Ogólnej zmianie projekcji finansowej towarzyszy zmiana podejścia do dywidendy. Spółka mocno korzystająca z roamingu krajowego przyspiesza budowę własnych nadajników.

— Budujemy sieć w szybkim tempie, nasze wolne przepływy gotówkowe w dalszym ciągu idą w górę oraz chcemy inwestować w naszą sieć w celu obsłużenia rosnącego zużycia danych przez naszych klientów. Wstępny plan na 2018 r. zakładał 6750 stacji bazowych na koniec roku. Naszą nową ambicją jest osiągnięcie pułapu blisko 7000 stacji — zaznacza Jean-Marc Harion.

Do czasu zakończenia inwestycji we własną sieć stacji bazowych w 2020 r. i obniżenia poziomu długu netto do skorygowanej EBITDA do 2,5 dywidenda ma wynosić 40-50 proc. wolnych przepływów pieniężnych po płatnością leasingowych (tzw. FCFE). Dopiero potem ma wrócić do 65-75 proc. FCFE. Biorąc pod uwagę, że FCFE wskazane przez spółkę na 2018 r. ma wynieść 750-800 mln zł, na dywidendę może trafić 300-400 mln zł. W przeliczeniu na jedną akcję daje to 1,18-1,58 zł. W 2018 r. Play wypłacił 2,57 zł.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Mniej pieniędzy pójdzie na wypłatę dywidendy, a więcej na spłatę długu. Na fundamentalną wartość spółki nie ma to dużego wpływu, ale wiele osób postrzegało Play jako typową spółkę dywidendową. Sama spółka sugerowała dotychczas, że dywidenda w 2019 r. będzie podobna do tej z 2018 r. Mnie się wydawało, że to zbyt optymistyczne. Dotychczas zakładałem około 2 zł na akcję, a będzie jeszcze mniej — mówi Sobiesław Pająk.

— Doszło do istotnego obniżenia oczekiwań, zwłaszcza w zakresie wypłacanej dywidendy — podkreśla Paweł Szpigiel.

Wskaźniki i zaufanie

Już pod koniec kwietnia 2018 r. wartość Playa wyraźnie spadała. Kolejna fala przeceny nastąpiła pod koniec czerwca. Od debiutu w lipcu 2017 r. telekom stracił już 40 proc. wartości. Według prognoz Konrada Księżopolskiego, analityka z Haitong Banku, spółka jest obecnie handlowana na poziomie 5,4 EV/EBITDA i 7,8 cena/zysk — dla wyników prognozowanych na 2018 r.

— Naszym zdaniem, Play jest handlowany po bardzo atrakcyjnym kursie w porównaniu z innymi polskimi i europejskimi operatorami telekomunikacyjnymi — zaznacza Konrad Księżopolski.

Pomimo obniżenia prognoz dywidendowych pozytywnie ocenia wyniki za drugi kwartał. Zwraca uwagę, że FCFE na 2018 r. jest bardzo mocne, a jego stopa na poziomie 14-15 proc. nawet wyższa niż Cyfrowego Polsatu. Paweł Szpigiel zwraca jednak uwagę nie tyle na wycenę wskaźnikową, ile komunikację.

— Zgadzam się, że obecny poziom notowań Playa nie odzwierciedla wartości spółki i jej potencjału generowania gotówki. Jednak doszło do obniżenia prognoz, a inwestorzy pozostają w niepewności co do przyszłości spółki w konkurencji z telekomami, które — w przeciwieństwie do Playa — dysponują usługą konwergentną, a więc łączącą sieć mobilną i stacjonarną. Dlatego, mimo że wskaźnikowo Play nie wygląda drogo, reakcja rynku na raport półroczny mnie nie dziwi. Biorąc pod uwagę zapowiedzi zarządu z ostatnich kwartałów, spółka po prostu zawiodła oczekiwania. To zawsze ma wpływ na tzw. sentyment do spółki i tym samym poziom jej wyceny giełdowej — podkreśla Paweł Szpigiel.

— Po wynikach za pierwszy kwartał 2018 r. większość inwestorów podejrzewała, że zapowiedzi zarządu na 2018 r. są nie do utrzymania. To jest powód spadku kursu przez ostanie 1,5-2 miesięcy. Reakcja kursu po wynikach za drugi kwartał 2018 r. jest reakcją na to, że obniżenie prognoz odnośnie do tegorocznej skorygowanej EBITDA i dywidend po 2018 r. okazało się głębsze od oczekiwań — dodaje Sobiesław Pająk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu