Dzieła sztuki warte 1 mld EUR skradzione z muzeum w Dreźnie

opublikowano: 25-11-2019, 14:40

Niemieckie muzeum państwowe z jedną z największych kolekcji dzieł barokowych w Europie padło ofiarą złodziei, jak podała policja w poniedziałek. Niemieckie media szacują, że straty mogły sięgnąć nawet miliard euro.

W poniedziałek rano doszło do włamania do Zielonego Sklepienia w Pałacu Królewskim w Dreźnie, gdzie znajdowało się około 4 tys. cennych obiektów z kości słoniowej, złota, srebra i kamieni szlachetnych.

Zielone Sklepienie, Drezno
Zielone Sklepienie, Drezno
Bloomberg

Policja potwierdziła "włamanie do Zielonego Sklepienia" i powiedziała, że złodzieje uciekają.

Urzędnicy nie podali szacunkowych danych, ale gazeta Bild doniosła, że "skradziono zabytkową biżuterię o wartości około miliarda euro".

Dziennik donosi, że przestępcy włamali się do dobrze chronionego pałacu, atakując pobliskiego dystrybutora prądu i wspinając się przez okno.

Jak twierdzi „Bild”, następnie udali się po mniejsze przedmioty z biżuterii, pozostawiając za sobą te większe, bardziej masywne.

Zielone Sklepienie jest jednym z najstarszych muzeów w Europie, założonym przez elektora saskiego Augusta Silnego w 1723 r.

Jedno z 12 muzeów, które tworzą słynne Drezdeńskie Państwowe Kolekcje Sztuki, sklepienie jest podzielone na historyczną i nowszą wystawę.

Część historyczna, która zawiera około trzech czwartych skarbów muzeum, padła ofiarą włamania w poniedziałek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane