Dzień po krachu na rynkach

opublikowano: 09-03-2020, 06:22
aktualizacja: 10-03-2020, 06:24

Cena ropy spadła w poniedziałek najmocniej od 1991 roku. Dzień surowiec kończył niewiele mniejszą przeceną. Rentowności amerykańskich obligacji ustanowiły nowe historyczne minima, a Wall Street zaliczyła kolejny "czarny poniedziałek".

ZOBACZ RELACJĘ WE WTOREK 10 MARCA>>

21:10 Wall Street kończyła dzień ogromnymi stratami, wszystkie trzy główne indeksy potraciły grubo po ponad 7 proc., przy czym Dow Jones IA zniżkował o ponad 2013 pkt. Więcej...

17.55 Bilans dnia na GPW wygląda zatrważająco.

17.31 Warto zwrócić uwagę na to, że cena złota też dziś na czerwono - choć jeszcze rano polskiego czasu kurs przekroczył 1700 USD za uncję.

17.20 WIG20 spadł na zamknieciu o 7,9 proc., powiększając tegoroczną stratę do 24 proc. Pięć blue chipów spadło o wiecej niż 10 proc., a rodzynkiem był tylko PKN Orlen, który zyskał 1 proc.

15:54 Na Wall Street sytuacja trochę sie uspokoiła, ale raczej nie dzięki wskazaniu winnych przeceny przez niezawodnego Donalda Trumpa. Jego zdaniem zamieszanie to sprawka wojny cenowej Saudyjczyków z Rosjanami oraz "fake newsów".

15.10 Jeśli spadek S&P500 osiągnie 13 proc., handel zostanie wstrzymany ponownie na kwadrans. Jeśli spadek wyniesie 20 proc., handel zostanie zakończony na dzisiejszej sesji.

Na razie to czarny scenariusz, indeks podnosi się z upadku i o godz. 15.10 tracił już "tylko" 5,6 proc.

14.46 WIG20 na otwarcie za oceanem reaguje pogłębieniem przeceny do niemal 9 proc.

14.45 Po tym, jak S&P500 osunął się o 7 proc., handel wstrzymano na kwadrans. Więcej...

14:38 Amerykańskie giełdy rozpoczynają sesję mocnymi spadkami.

14.03 Ile spółek z indeksu WIG20 tanieje 10 proc. lub więcej? Pięć.

14:02 Państwowy rosyjski koncern naftowy Rosneft planuje zwiększenie wydobycia ropy natychmiast po wygaśnięciu obecnego porozumienia zawartego w ramach OPEC plus, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg. Więcej...

13:27 Kontrakty na indeksy DJIA, S&P500 i Nasdaq spadały o 5 proc., czyli dopuszczalny dzienny limit pod wpływem doniesień o panice na światowych rynkach spowodowanych krachem cen ropy. Na rynku kasowym pierwszy tzw. bezpiecznik, powodujący wstrzymanie handlu, działa przy spadku indeksu o 7 proc.

12:39 Cięcie stóp procentowych i zdecydowane zwiększanie fiskalnych wydatków nie są efektywnym sposobem radzenia sobie z osłabieniem gospodarki spowodowanym przez epidemię koronawirusa, uważa Mervyn King, były szef Banku Anglii.

12:38 W marcu nastroje inwestorów ze strefy euro były najgorsze od kwietnia 2013 roku, a badanie przeprowadzono przed „czarnym poniedziałkiem”, wynika z doniesień Reutersa.

12.00 Rynki teraz:

11:32 To był debiut roku, a teraz? Akcje saudyjskiego państwowego koncernu naftowego są już o ponad 15 proc. tańsze niż wynosiła ich cena podczas grudniowej pierwotnej oferty publicznej, donosi Reuters.

11:31 Rosja może wykorzystać pieniądze z państwowego funduszu majątkowego, w którym ma 150 mld USD, do obrony rubla, którego wartość spadła najniżej od czterech lat. Więcej...

10:42 Wśród nielicznych drożejących dziś na GPW akcji jest Global Cosmed, producent kosmetyków oraz środka czyszczącego "Kret".

10:39 Macie Orlen w porfelu? To teraz zielona wyspa na GPW

10:13 WIG spada o 6 proc.

10:12 Póki nie zobaczymy skoordynowanych działa na polu fiskalnym i monetarnym trudno będzie o odbicie. W tym tygodniu decyzja o luzowaniu polityki EBC wydaje się przesądzona. Rynek będzie też uważnie śledził indeksy nastrojów konsumentów i biznesu - to z kolei komentarz Bartosza Sawickiego z DM TMS Brokers.

10:08 Z pewnością w krótkoterminowej perspektywie sytuacja pozostaje chwiejna, a optymizm może szybko na rynek nie wrócić. Niemniej, w długoterminowej perspektywie ceny ropy naftowej można uznać za relatywnie niskie na przestrzeni ostatnich lat, więc dla bardziej cierpliwych inwestorów obecny moment na rynku jest ciekawy - komentuje Dorota Sierakowska z DM BOŚ.

10:05 W Europie możliwy jest „rynek niedźwiedzia” na akcjach po tym jak wojna cenowa producentów ropy zadała kolejny cios globalnej gospodarce osłabionej przez epidemię koronawirusa. Więcej...

9:35 Ed Morse, szef analizy rynku surowców w Citigroup uważa, że wyjątkowe jednoczesne wystąpienie szoków podażowego i popytowego może spowodować spadek ceny ropy do 20 USD. Więcej...

9:09 Co o epidemii koronawirusa sądzą ekonomiści SpotData?

9:06 WIG20 zaczyna sesję od spadku o ponad 6 proc. , FTSE250 spada o niemal 6 proc., a DAX tanieje o 8 proc.

9:03 Szybko to idzie. Ekonomiści mBanku obniżyli właśnie prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2020 r. z 2,8 do 1,6 proc. Nowa prognoza inflacji to 3,2 proc.

Powód?

"COVID-19 + recesja w strefie euro + recesja w USA to o jeden szok za daleko dla polskiej gospodarki." - napisali eksperci mBanku.

9.00 No to zaczynamy sesję na GPW

8:57 Historia zatacza koło. Tomasz Hońdo z Quercusa zwraca uwagę, że indeks strachu jest najwyżej od upadku Lehman Brothers.

8:54 Skutki krachu cen ropy? Ekonomiści PKO BP: Utrzymanie się spadku cen ropy oznaczać będzie m.in. wzrost napięć na amerykańskim rynku długu korporacyjnego oraz większą (krótkoterminową) presję na poluzowanie polityki pieniężnej przez banki centralne. Z drugiej strony spadek cen ropy oznacza także pozytywny impuls dla konsumentów w USA. Dla krajów - importerów ropy - takich jak Polska spadek cen ropy oznacza spadek inflacji i wzrost realnej dynamiki PKB.

8:53 Joachim Fels, główny doradca gospodarczy PIMCO uważa, że jest „wyraźna możliwość” technicznej recesji gospodarek USA i Europy w pierwszym półroczu spowodowanej przez epidemię koronawirusa.

8:47 Na rynku walutowym też zrobiło się nerwowo, ale kurs euro i franka do złotego nieco cofnęły się z poziomów, notowanych na niepłynnym rynku.

8:46 Kontrakt na DAX spada o 8,5%. Zapowiada się więc fatalne otwarcie na rynkach akcji.

7:57 Paweł Jan Majewski, prezes Grupy Lotos, w rozmowie z PAP do sytuacji na rynku ropy nie zdążył się odnieść, ale pytany o to, w czym mógłby specjalizować się Lotos po fuzji z PKN Orlen odpowiedział, że "naturalnym" kierunkiem są dalsze inwestycje w rozwój paliw alternatywnych. "To już się dzieje, a dzięki dodatkowemu wsparciu, tych inicjatyw może być o wiele więcej" - ocenił.

W piątek kurs Lotosu spadł o 6,76 proc. Jak zareaguje dziś? Do rozpoczęcia sesji pozostała godzina.

7:56 Arabia Saudyjska zapowiedziała, że od przyszłego miesiąca zwiększy wydobycie ropy powyżej 10 mln baryłek dziennie. Wcześniej zaoferowała bezprecedensowe obniżki cen w Azji, Europie i USA. Więcej...

7:35 W związku z oczekiwaną wojną cenową między Arabią Saudyjską i Rosją, a także spadkiem popytu na ropę, Goldman Sachs obniżył prognozę jej ceny w drugim i trzecim kwartale, donosi Reuters.

7:25 Kontrakt na S&P500 spadał o 5 proc., czyli maksymalny dopuszczalny limit pod wpływem doniesień o największym od prawie 30 lat spadku cen ropy, informuje Reuters.

7:24 Krach na rynku ropy nie jest oczywiście bez znaczenia dla Polski, komentuje Jakub Borowski, ekonomista Credite Agricole. 

- Wojna cenowa na rynku ropy naftowej - jeśli się utrzyma - pozwala nakreślić nowe scenariusze dla stóp procentowych na świecie i w Polsce. To już drugi (po COVID-19) silny globalny wstrząs antyinflacyjny w tym roku - uważa Jakub Borowski. 

7:23 Cena ropy jest daleko niższa niż poziom, który pozwala krajom, uzależnionym od eksportu tego surowca, na zrównoważenie budżetu. Na wartości traci więc m.in. rubel, a na giełdach wielu emerging markets (Indonezja, Filipiny) karty rozdają niedźwiedzie.


7:19 Ucieczkę w kierunku bezpiecznych aktywów najlepiej odzwierciedlają notowania amerykańskich obligacji - cała krzywa rentowności po raz pierwszy znalazła się poniżej 1 proc.

7:16 Jest to drugi największy w historii spadek cen ropy Brent, a także pierwszy przekraczający o 20 proc. od stycznia 1991 r., kiedy rozpoczęła się wojna o Kuwejt. 

6:22 Arabia Saudyjska radykalnie obniżyła ceny ropy podczas weekendu po tym jak nie doszło do porozumienia między OPEC i Rosją w sprawie zmniejszenia o dodatkowe 1,5 mln baryłek dziennie wydobycia w celu stabilizacji cen na rynku.

- Załamanie sojuszu OPEC plus jest wielkim szokiem dla rynku ropy i pojawia się on w szczególnym momencie, kiedy nie mamy pojęcia co nas czeka – powiedział Vandana Hari z firmy analitycznej Vanda Insights.

Państwa OPEC prawdopodobnie zwiększą teraz podaż aby zdobyć jak największy udział w rynku, a stanie się to w sytuacji kiedy globalne wydobycie znacznie przekracza popyt, zwraca uwagę Martjin Rats, analityk Morgan Stanley.

- Biorąc pod uwagę, że państwa OPEC nie mają obecnie powodów do ograniczania wydobycia, na rynku ropy będzie znaczna nadpodaż – powiedział. 

Ropa Brent z wiodących kontraktów tanieje obecnie o 28 proc. do 32,57 USD. Baryłka ropy WTI tanieje o 30,8 proc. do 28,54 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Kamil Zatoński, Tadeusz Stasiuk

Polecane