Dziesiątka Rzecznika MŚP: zmiany ułatwiające biznes

opublikowano: 10-11-2020, 14:16

Mały ZUS dla każdego, minimalna płaca zależna od zamożności regionu, odpowiedzialność urzędników – to tylko część listy postulatów biznesu do rządu dotycząca poprawy warunków działania firm.

Dziesiątka Rzecznika MŚP – tak nazwano zestaw systemowych zmian dla przedsiębiorców, które w postulatach do władzy ustawodawczej i wykonawczej sformułowało środowisko biznesu zrzeszone w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP). Pełniący tę funkcję Adam Abramowicz i reprezentanci 205 organizacji należących do rady w zawartym porozumieniu zwracają się do premiera oraz szefów klubów i kół parlamentarnych o wdrożenie tych propozycji, gdyż przyczynią się one do poprawy otoczenia prawno-gospodarczego.

WAŻNE NIE TYLKO FINANSE:
WAŻNE NIE TYLKO FINANSE:
- MŚP potrzebuje wsparcia, nie tylko finansowego, choć ono jest niezbędne. Ale potrzebna jest też pomoc organizacyjna i prawna, czyli m.in. usunięcie barier biurokratycznych i poprawienie funkcjonowania instytucji obsługujących biznes - mówi Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP.

- Proponujemy je dla poprawy warunków prowadzenia działalności, w tym obniżenia jej kosztów, oraz dla zredukowania obowiązków biurokratycznych i zwiększenia bezpieczeństwa jej wykonywania. Apelujemy o podjęcie dyskusji nad tym, abyśmy mogli przejść przez trudny obecny okres, a potem szybko nadrobić to, co straciliśmy w czasie pandemii – mówi Adam Abramowicz.

Podkreśla, że czas goni, a proponowane rozwiązania są już znane i stosowane w krajach europejskich.

Reforma składek ZUS

Autorzy „dziesiątki” twierdzą, że trzeba odejść od uzależnienia prawa do Małego ZUS Plus od wysokości uzyskiwanych przychodów. Obecnie jest to kwota 120 tys. zł. Zniesienie limitu pozwoli skorzystać z tej ulgi przedsiębiorcom o wyższych przychodach, ale uzyskującym nieproporcjonalnie do nich niskie dochody ze względu na koszty wynikające ze specyfiki działalności, np. w handlu czy pośrednictwie.

Proponują też likwidację zasady, według której obniżone składki można płacić przez określony czas. Uważają, że przedsiębiorca powinien płacić daninę dostosowaną do jego możliwości finansowych.

- Alternatywnie zastanawiamy się nad tym, aby na wzór niemiecki ubezpieczenie przedsiębiorców było dobrowolne, z wyjątkiem zdrowotnego, albo podobnie jak w Wielkiej Brytanii system działałby jak polski KRUS, czyli mały ZUS dla wszystkich – wyjaśnia Adam Abramowicz.

Jaka minimalna płaca

Ta kwestia znalazła się na drugiej pozycji wśród postulatów. Zgodnie z propozycją wynagrodzenie to miałoby wynosić tyle, ile połowa średniej płacy w powiecie. Generalnie powinno być powiązane z określonym obiektywnym parametrem ekonomicznym.

Prof. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej (SGH), przyznaje, że płaca minimalna ma wpływ na obciążenie działalności i ocenia propozycję wprowadzenia ekonomicznego kryterium ustalania wysokości tego wynagrodzenia za dobre rozwiązanie.

Bez zbędnej biurokracji

Prawo przedsiębiorców powinno zawierać klauzulę generalną, wyłączającą mikrofirmy z nowych obowiązków bądź obostrzeń formalno-prawnych – podkreślają Rzecznik MŚP i przedstawiciele biznesu. Wnoszą o przeprowadzenie monitoringu skali sprawozdawczości i wyeliminowanie dublowania się danych w sprawozdaniach dla instytucji – wzorem Wielkiej Brytanii, gdzie najmniejsze firmy mają minimalne obowiązki księgowe.

Dłuższe vacatio legis

Dłuższe, czyli co najmniej sześć miesięcy. Z takim wyprzedzeniem powinny wchodzić w życie zmiany prawa gospodarczego nakładające na firmy nowe obowiązki – wynika z kolejnego postulatu.

- To bardzo dobry krok, pod warunkiem, że będzie respektowany – komentuje prof. Piotr Wachowiak.

Autorzy „dziesiątki” podkreślają, że wielokrotne nowelizacje w ciągu roku tych samych aktów prawnych i uchwalanie ustaw z krótkim okresem vacatio legis zaskakują firmy. W efekcie nie są one w stanie należycie przygotować się do zmian.

Zryczałtowany PIT dla każdego

Przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) ograniczają prawo do ryczałtu ewidencjonowanego. Zależy on od wysokości osiąganych przychodów i rodzaju prowadzonego biznesu. W „dziesiątce” jest postulat, aby był dostępny dla wszystkich, niezależny od obrotów i branży.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Bez przerw w przedawnieniu

Obecnie postępowanie podatkowe może być zawieszone przez wszczęcie postępowania karnego skarbowego. Autorzy „dziesiątki” proponują uchylenie takich przepisów i umożliwienie skarbówce przedłużenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego ze względu na trwające postępowanie podatkowe, ale tylko wyjątkowo. Postanowienie organu miałoby podlegać kontroli sądu i mogłoby być uchylone.

Rada odwoławcza przy resorcie

Według proponowanej koncepcji, ciało takie, powołane przy ministrze finansów (MF), miałoby rozpatrywać zasadność odwołania od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego do NSA, gdy orzeczenie jest korzystne dla przedsiębiorcy i są podstawy do zastosowania zasad Konstytucji Biznesu. Przy radzie miałaby istnieć izba dyscyplinarna do spraw dotyczących decyzji dyscyplinarnych w stosunku do urzędników. Członkami Rady byliby prawnicy, przedstawiciele Rzecznika MŚP, administracji skarbowej oraz resortów finansów i rozwoju.

Odpowiedzialność urzędników

Urzędnik miałby odpowiadać za naruszenie prawa, a od kary uwalniałoby tylko niewielkie zawinienie bądź znikoma szkoda – przewiduje kolejna propozycja. Sprawy dyscyplinarne powinny być rozpatrywane pod kontrolą izby dyscyplinarnej wspomnianej rady przy MF.

Nadużycia w aresztowaniach

Autorzy „dziesiątki” podkreślają, że prokuratorzy i sądy stosują tymczasowe aresztowania w sprawach gospodarczych, czyli tzw. przestępstwach na dokumentach, w których materiał dowodowy wynika głównie z zabezpieczonej dokumentacji. Postulowane propozycje to: skrócenie maksymalnego czasu takiego aresztowania do dziewięciu miesięcy i wprowadzenie systemu dozorów elektronicznych (SDE) zamiast aresztów.

Wyrok w sześć miesięcy

Zgodnie ze zmianami w Kodeksie postępowania cywilnego, sądy powinny podejmować czynności tak, aby rozstrzygnięcie w sprawie gospodarczej zapadło najpóźniej w sześć miesięcy od złożenia odpowiedzi na pozew. Jednak do tego potrzeba głębszej cyfryzacji procesów – czyli wprowadzenia sprawnych e-doręczeń i zdalnych rozpraw.

Racjonalny katalog

Prof. Piotr Wachowiak uważa, że Dziesiątka Rzecznika MŚP wskazuje na największe bolączki firm z tego sektora i wymaga przedyskutowania.

- Duże obciążenia, nie tylko składkami ZUS, powodują często, że te firmy nie mogą inwestować i się rozwijać – mówi rektor SGH.

Prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club (BCC) zwraca uwagę, że sektor MŚP jest w gospodarce znaczącą grupą pod względem liczby firm, ale ich udział w ogólnych wydatkach inwestycyjnych wynosi 15-20 proc., w PKB ok. 20 proc., natomiast w zatrudnieniu – 25 proc. Jednocześnie zaznacza, że wiele z podniesionych w „dziesiątce” problemów doświadcza także duży biznes, aczkolwiek inne jest jego ryzyko inwestycyjne. Różne są też możliwości radzenia sobie z problemami, szczególnie w relacjach z fiskusem.

- Błędy urzędów skarbowych są szkodliwe dla biznesu, a małe i średnie firmy nie są zdolne do obrony. Duże mają większe możliwości, niemniej także tam takie decyzje organów wpływają na podejmowanie planów inwestycyjnych – podkreśla główny ekonomista BCC.

– Wierzymy, że wdrożenie propozycji z Dziesiątki Rzecznika MŚP może być impulsem rozwojowym dla gospodarki – mówi Marek Goliszewski, prezes BCC.

Podkreśla, że wiele z proponowanych rozwiązań BCC już postulował. Jego zdaniem racjonalność tych propozycji znacznie zwiększa szanse na ich wdrożenie.

- To są postulaty zmieniające funkcjonowanie biznesu i jego otoczenia. W zasadzie poza zmianą w składkach ZUS nie będą obciążały skarbu państwa. Nasza myśl jest taka: poprawmy warunki prowadzenia działalności bez spadku dochodów budżetowych – mówi Rzecznik MŚP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane