Dziesięć spółek polecanych na luty

opublikowano: 01-02-2022, 20:00

W portfelu spółek polecanych na luty doszło do trzech zmian. Spółki, które w słabym dla giełdy okresie rozczarowały, zastąpiono bardziej perspektywicznymi

Przeczytaj i dowiedz się:

  • które nowe spółki znalazły się w portfelu i dlaczego,
  • które spółki usunięto z listy faworytów,
  • czy na liście polecanych akcji utrzymały się Asbis i Auto Partner,
  • czy jest na niej przedstawiciel branży gier.

Mimo zwyżek na pierwszych sesjach roku, styczeń na GPW zakończył się spadkiem WIG o 2,7 proc. Wiele spółek straciło jednak znacznie więcej, w tym te, które były do tej pory w portfelu polecanym przez analityków z Biura Maklerskiego BNP Paribas. CCC potaniało o 27 proc., Asbis o 22 proc., Shoper o 20,9 proc., a Boombit i Kernel o 10-11 proc. Przecenie oparły się Alior, Tim i Budimex (podrożały o 2-2,5 proc.), a także Auto Partner, którego kurs kontynuuje trend wzrostowy, podtrzymany w styczniu zwyżką o 11 proc.

W portfelu na luty doszło do trzech zmian. BoomBit wypadł, bo nie uznano go za atrakcyjną propozycję w krótkim terminie. W przypadku CCC zdecydowało pogorszenie sentymentu inwestorów względem spółki z uwagi m.in. na obawy dotyczące rosnących kosztów ekspansji w e-commerce oraz sieci Half Price, wysokiego zadłużenia w obliczu rosnącego kosztu pieniądza oraz spowolnienia tempa wzrostu konsumpcji. Kernel został usunięty ze względu na ograniczenie ekspozycji portfela na kierunek wschodni, choć analitycy nie uznają wojny między Rosją a Ukrainą za scenariusz bazowy.

Trzy zwolnione pozycje zajęły Alumetal, Arctic Paper i Neuca.

Alior

Rozpoczęcie sezonu wyników przez Bank Millennium dodało wigoru i tak już nieźle radzącej sobie branży bankowej. Sprzyjają jej oczekiwania na kolejne podwyżki stóp procentowych - według analityków BM BNP Paribas w połowie 2022 r. stopa referencyjna NBP wynosić będzie 4,5 proc., a więc dwa razy więcej niż obecnie.

“Wyróżniamy akcje Aliora jako atrakcyjne względem pozostałych banków biorąc pod uwagę wysoką wrażliwość wyniku na podwyżkę stóp oraz niższą, prognozowaną wycenę wskaźnikową względem średniej dla WIG-Banki” - napisali analitycy w uzasadnieniu.

Zwracają także uwagę na lepsze od oczekiwań wyniki za III kwartał 2021 r., za czym stały zarówno wynik odsetkowy, jak i niższe koszty ryzyka, które zgodnie z oczekiwaniami zarządu mają być utrzymane na korzystnym poziomie również w 2022 r.

Alumetal

Publikacja przez spółkę szacunkowych wyników za IV kwartał 2021 r. dała impuls do zwyżki notowań, a nadzieję analityków budzi fakt, że zarząd spółki oczekuje, iż punkt przełamania negatywnego trendu w sektorze motoryzacyjnym jest bliski. Potwierdzeniem tego są regularność oraz wolumeny zamówień składanych przez klientów.

“Zarząd podtrzymuje cel produkcji 250 tys. ton już w 2022 roku (ok. 230 tys. w 2021 r.) oraz spodziewa się utrzymania wypłaty dywidendy na poziomie 70 proc.znormalizowanego zysku netto. Zwracamy uwagę, że historycznie Alumetal wychodził z mocniejsza pozycją z okresów o trudnych warunkach rynkowych z uwagi na m.in. niską bazę kosztową, większą elastyczność operacyjną, nowszą technologię produkcji względem konkurentów albo mocny bilans” - dodają analitycy.

Arctic Paper

W krótkim terminie na wyniki spółki pozytywnie oddziałuje kontynuacja trendu podnoszenia cen papieru, co pozwoli pokryć rosnące koszty wytworzenia głównego produktu spółki.

“W dłuższym terminie podoba nam się strategia spółki polegająca na rozwoju wyżej marżowych produktów (np. papiery opakowaniowe) oraz inwestycje w energetykę odnawialną. Połączenie siły cenowej Arctic Paper, długoterminowej strategii spółki oraz znacznej poprawy bilansu i potencjału dywidendowego przy niskiej wycenie wskaźnikowej przekładają się na dodanie spółki do portfela” - napisano w uzasadnieniu.

Asbis

Choć kurs Asbisu od rocznego szczytu dzieli już około 40 proc., to analitycy trzymają tę pozycję w polecanym portfelu. Zaznaczają jednak, że w krótkim terminie notowania charakteryzować może wyższa zmienność wynikająca z ekspozycji biznesu na Rosję i Ukrainę (okolo jedna trzecia przychodów). W dłuższym terminie spółce sprzyjać powinny jednak trendy związane z rozwojem takich obszarów jak e-commerce, 5G, centra danych, VR/AR albo IoT i związany z tym popyt na nowe urządzenia i usługi.

Auto Partner

Pozytywna opinia o spółce, której notowania opierają się wahaniom rynku, została utrzymana, a argumenty od miesięcy są te same: oczekiwanie utrzymania wysokiej dynamiki przychodów i zysków w 2021 r. za sprawą odbicia importu aut używanych, odbudowy mobilności społeczeństwa, rozwojowi sprzedaży eksportowej i wzrostowej tendencji rentowności na rynku części.

Budimex

Analitycy pozytywnie oceniają wysoki portfel zleceń grupy, który przekroczył 14 mld zł (dane na koniec września 2021 r.) i zawiera prawie 4,0 mld zł kontraktów kolejowych.

“W długim terminie jako właściwy oceniamy również kierunek rozwoju zagranicznego oraz w segmencie OZE” - dodano.

W “PB” pisaliśmy w styczniu, że grupa planuje pozyskanie koncesji na morskie farmy wiatrowe. Kupi spółki z rynku odpadów. Część kadry i sprzętu wyśle za granicę, by realizować kontrakty za fundusze unijne i w partnerstwie publiczno-prywatnym.

InterCars

Analitycy uważają, że otoczenie pandemii sprzyja utrzymaniu wcześniejszych trendów na rynku aftermarket (wysoki wiek aut, niższe rejestracje nowych pojazdów, odroczenie napraw, niższa popularność komunikacji zbiorowej), co przy poprawie bilansu oraz optymalizacji kosztowej, w tym poprawie zarządzania kapitałem obrotowym będzie wsparciem wyników w najbliższych kwartałach. Eksperci oczekują utrzymania dwucyfrowego wzrostu rezultatów w kolejnych kwartałach.

Neuca

Analitycy wykorzystali ponad 25-procentową przecenę akcji dystrybutora leków od ubiegłorocznego szczytu do dodania walorów do portfela.

"W krótkim terminie obserwujemy przyspieszenie sprzedaży na rynku aptecznym, a wzrost skali działania i ciągłe działania optymalizacyjne mają równoważyć presję kosztową (wynagrodzenia, transport, energia)“ - napisano w uzasadnieniu.

Pozytywna ocena spółki wynika również z długoterminowych perspektyw stabilnego wzrostu rynku hurtu aptecznego (ok.4-6 proc. rocznie) oraz strategii współpracy Neuki z aptekami niezależnymi w programach aptecznych. Ponadto spółka coraz mocniej rozwija obszar marek własnych leków, badań klinicznych oraz biznesów pacjenckich, dodają analitycy, którym podoba się również polityka dywidendowa spółki. Zakłada ona dwucyfrowy wzrost dywidendy r/r. Za 2020 r. spółka wypłaciła 10 zł na akcję.

Shoper

Zdaniem analityków spółka powinna korzystać w długim terminie z trendu rozwoju handlu e-commerce szczególnie wśród średnich i mniejszych przedsiębiorstw, do których kieruje ofertę oprogramowania.

“Spodziewamy się utrzymania dotychczasowych korzystnych trendów rynkowych i dalszej konsolidacji rynku przez Shopera, co wraz z możliwym wyjściem na rynki zagraniczne powinno przełożyć się na wysokie, dwucyfrowe dynamiki wzrostu rezultatów” - dodano.

TIM

Eksperci BM BNP Paribas pozytywnie oceniają perspektywy dystrybutora artykułów elektrotechnicznych w kolejnych kwartałach z uwagi na oczekiwany dalszy wzrost kanału online oraz B2B, zmianę mixu produktowego, dynamiczny rozwój spółki logistycznej 3LP oraz mocny bilans, co powinno sprzyjać utrzymaniu wypłaty dywidendy w kolejnych latach.

Spółka w grudniu 2021 r. wypłaciła zaliczkę na poczet dywidendy w wysokości 1,2 zł na akcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane