Dziś w PB: przedsiębiorcy coraz częściej omijają prawo

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 04-09-2002, 06:41

W Polsce kwitnie przestępczość gospodarcza. Przestępstwa wykryte w 2001 r. spowodowały straty budżetu państwa rzędu 1,2 mld zł i były prawie o 20 proc. większe niż rok wcześniej. Szacunki mówią nawet, że faktyczne uszczuplenie budżetu z tego tytułu sięga 5 mld zł. Niestety, przestępczość gospodarcza prawdopodobnie nadal będzie rosnąć.

Z danych uzyskanych w Komendzie Głównej Policji wynika, że z roku na rok poważnie wzrasta liczba przestępstw gospodarczych. Przestępcy zarabiają krocie głównie na oszustwach, fałszerstwach, wyłudzeniach zwrotu podatku VAT, wyłudzeniach kredytów, praniu brudnych pieniędzy oraz przemycie.

— Atrakcyjność działania poza prawem wynika nie tylko z kiepskich przepisów, niejednoznacznych, niestabilnych i dyskryminujących przedsiębiorców, ale także z relatywnie małej skuteczności wymiaru sprawiedliwości. Szara strefa rozrasta się z powodu nadmiernych obciążeń firm podatkami i składkami na ubezpieczenia społeczne. Szacuje się, że w szarej strefie uzyskiwane są dochody rzędu 20-30 proc. PKB. Jednak prawdziwi przestępcy i wyłudzacze nie są przedsiębiorcami. To zwykli złodzieje, których kryminalna działalność uderza nie tylko w państwo, ale także w uczciwe firmy — mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

Zbigniew Matwiej z Komendy Głównej Policji chwali skuteczność policji w wykrywaniu przestępstw gospodarczych.

— W tym roku liczba ujawnionych przestępstw wzrosła o 6 procent. Oznacza to, że policja jest coraz skuteczniejsza. Wykrywalność wynosi prawie 97 proc. W Centralnym Biurze Śledczym działają wydziały ekonomiczne, w komendach wojewódzkich tworzone są sekcje do zwalczania korupcji. Robimy co możemy, jednak wykrycie i udowodnienie przestępstwa gospodarczego jest trudne — mówi Zbigniew Matwiej.

W 2001 r. wykryto 103,5 tys. przestępstw gospodarczych, na których budżet państwa stracił 1,2 mld zł. Szacuje się jednak, że roczne uszczuplenia budżetu z tego tytułu sięgają nawet 5 mld zł.

Więcej dowiesz się ze środowego wydania „Pulsu Biznesu”. Zapraszamy do lektury!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dziś w PB: przedsiębiorcy coraz częściej omijają prawo