Dzisiaj zaczyna działalność megakino Kinepolis Poznań

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 05-07-2001, 00:00

Dzisiaj zaczyna działalność megakino Kinepolis Poznań

Dzisiaj w Poznaniu zostanie otwarty największy w Polsce megapleks kinowy należący do Kinepolis Polska. W obiekcie o powierzchni 56 tys. mkw. oprócz 20 sal z 7874 miejscami dla widzów będą też m.in. bary, sklepiki oraz największa w kraju kręgielnia. W powodzeniu inwestycji belgijskiego operatora może przeszkodzić peryferyjna lokalizacja.

1,5 roku trwała budowa w Poznaniu największego w Polsce megapleksu kinowego, należącego do Kinepolis Polska. Dzisiaj wieczorem zostanie on uroczyście otwarty.

Do dyspozycji widzów przeznaczonych jest 20 sal z prawie 8 tys. miejsc. Wartość inwestycji wyniosła około 120 mln zł.

Poznański gigant

Obiekt w Poznaniu jest według jego właścicieli jednym z największych i najnowocześniejszych kin w całej sieci Kinepolis. 20 ekranów (tzw. wklęsłych) ma rozmiary od 14x6 m do 27x12 m. Najmniejszy z nich jest jednym z największych ekranów kinowych w Polsce, a ekran nr 1 poznańskiego megapleksu należy do największych w Europie. Sale kinowe poznańskiego megapleksu są wyposażone we wszelkie udogodnienia dla niepełnosprawnych (m.in. w tzw. pętle indukcyjne umożliwiające korzystanie z kina osobom niedosłyszącym). Kinepolis ma również certyfikat THX wydany przez George‘a Lukasa. Gwarantuje on m.in. najwyższej jakości dźwięk Dolby Digital Surround Ex.

Oprócz atrakcji związanych z projekcjami filmów Kinepolis na Franowie będzie także posiadał największą kręgielnię w Polsce (28 torów) oraz bary, kawiarnie, restauracje i sklepiki, które rozlokowane mają być na powierzchni ponad 4 tys. mkw.

Liczy się frekwencja

Jerzy Lorych, szef firmy Art-Film, posiadającej w Poznaniu osiem sal kinowych, z rezerwą podchodzi do inwestycji Kinepolis Polska w Poznaniu. Jego zdaniem, wobec wyraźnego spadku frekwencji, z jakim borykają się operatorzy kinowi w Polsce, ogromny megapleks KP może mieć problemy.

Innego zdania jest Artur Nowakowski, szef Kinepolis Polska. W jego opinii na bezdyskusyjny spadek frekwencji w kinach w 2000 r. (szacuje się, że wyniósł on około 30 proc. w stosunku do 1999 roku) wpływ miał przede wszystkim brak wielkich hitów, a nie masowe odwrócenie się publiczności od kina. Artur Nowakowski uważa, że na rynku kinowym w Polsce nie ma kryzysu, a inwestycje odpowiadają na zapotrzebowanie. Podkreśla, że lokalizacje megapleksów muszą być dobrze przemyślane. Zauważa, że na Zachodzie jedna sala kinowa przypada na 12-15 tys. mieszkańców. W Poznaniu i okolicach mieszka około 700 tys. ludzi, miejsca na rynku jest więc sporo.

Kłopotliwa komunikacja

Na sukces poznańskiego megapleksu negatywnie może wpłynąć nie najlepsza lokalizacja i dostępność komunikacyjna. Powstał on na Franowie, na przedmieściach stolicy Wielkopolski. Pierwsze multikino (z ośmioma salami) , otwarte w Poznaniu w 1998 roku przez firmę ITI, zlokalizowane jest bardzo blisko centrum miasta.

Inwestor z myślą o zmotoryzowanych widzach przygotował parking na 1,5 tys. aut. W przyszłości planuje ruchomienie autobusu dowożącego widzów. Kierownictwo megapleksu podpisało także umowę z radio-taxi 919. Widzowie mogą liczyć na ulgową taryfę (50 proc. normalnej ceny kursu).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Dzisiaj zaczyna działalność megakino Kinepolis Poznań