EBOR sfinansuje rozwój Barlinka na Ukrainie

opublikowano: 18-06-2017, 22:00

Nawet 200 mln zł kredytu może otrzymać z europejskiego banku spółka z grupy Barlinka.

Barlinek jest największym polskim i jednym z największych na świecie producentów naturalnych podłóg drewnianych. Siedziba kontrolowanej przez Michała Sołowowa, jednego z najbogatszych Polaków, spółki mieści się Kielcach, a jej zakłady produkcyjne w Barlinku, w rumuńskim Bacau oraz w Winnicy na Ukrainie. I właśnie na inwestycje w tej ostatniej fabryce przekazana ma być większość kredytu z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) — 30 mln EUR (około 125 mln zł).

Chodzi o zwiększenie mocy wytwórczych tzw. deski barlineckiej, czyli drewnianych, wielowarstwowych desek podłogowych. Obecne zdolności produkcyjne zakładu na Ukrainie sięgają 2 mln mkw. rocznie. Łączna wartość projektu, który ma dofinansować bank, wynosi 250 mln zł.

Część pieniędzy z nowej pożyczki ma posłużyć również do zwiększeniaefektywności energetycznej (elektrownia na biomasę) w polskich zakładach Barlinka. Kredyt ma zaciągnąć spółka zależna Barlinek Invest LLC. Ostateczną decyzję w sprawie jego przydzielenia rada dyrektorów EBOR ma podjąć 18 lipca — informuje agencja Interfax.

Fabryka w Winnicy została uruchomiona 10 lat temu również z wykorzystaniem funduszy EBOR. Inwestycja kosztowała wtedy 75 mln USD. Barlinek miał też na Ukrainie drugi zakład — w Kosowie nieopodal granicy z Rumunią. W 2013 r. po nieudanych próbach optymalizacji produkcji i poprawy rentowności Barlinek postanowił jednak go zamknąć. Łączne moce wytwórcze fabryk grupy wynoszą 9 mln mkw. rocznie.

Jej produkty trafiają na 55 rynków na pięciu kontynentach. W 2015 r. przychody firmy Barlinek Invest LLC (najnowsze dane) wyniosły 1,12 mld hrywien, co oznaczało wzrost o prawie 72 proc. Strata wyniosła 108 mln hrywien wobec prawie 300 mln rok wcześniej.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer, Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu