Efekt cieplarniany mobilizuje firmy i rządy

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 04-08-2009, 00:00

Do 2010 r. w Europie stanie sześć niskoenergetycznych domów. To założenia projektu Model Home 2020 firmy Velux.

Nowoczesne miasto może wcale nie emitować dwutlenku węgla

Do 2010 r. w Europie stanie sześć niskoenergetycznych domów. To założenia projektu Model Home 2020 firmy Velux.

Co kryje się pod pojęciem ekologiczny dom? Czym różni się on od innych budynków? Na pewno musi spełniać najbardziej surowe standardy energetyczne. Jednak, prawdziwie ekologiczny stanie się dopiero wtedy, gdy będzie zużywać minimalną ilość energii zarówno podczas użytkowania, jak i budowy. Projekt Model Home 2020 autorstwa firmy Velux powstał właśnie na bazie najnowszych rozwiązań zmierzających do oszczędzania energii.

Samowystarczalny

W kwietniu 2009 r., w ramach przedsięwzięcia ukończono budowę domu jednorodzinnego Home for Life w Arhus w Danii.

Do końca roku w Kopenhadze stanie również uniwersytecki budynek Green Lighthouse, zaś w Austrii dom Austria House. Pozostałe zrealizowane w ramach programu Model Home powstaną w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji do końca 2010 roku.

Głównym celem ambitnego projektu jest stworzenie domów całkowicie samowystarczalnych energetycznie, uniezależnionych od zewnętrznych źródeł energii. W budynkach wybudowanych przez Velux oszczędzaniu energii podporządkowane jest dosłownie wszystko — m.in. usytuowanie okien, kolektorów i baterii słonecznych.

Na pozór wyglądają jak zwykłe domy, wyróżnia je nowoczesna bryła i duże przeszklone powierzchnie, a wewnątrz? Zaskoczenie. Sercem budynku jest komputer, a raczej specjalny licznik, który cały czas czuwa nad zużyciem energii. W praktyce wygląda to mniej więcej tak: nadwyżki energii wyprodukowane przez kolektory słoneczne w sezonie letnim przechowywane są w specjalnym akumulatorze i wykorzystywane w zimie, gdy słońca jest mniej.

To pilotażowe przedsięwzięcie. Velux testuje w ten sposób nowe rozwiązania, które w przyszłości mogą być powszechnie stosowane w budownictwie. Domy będą zasiedlone przez rodziny, które na co dzień będą monitorować zużycie energii i zgłaszać uwagi zdobyte podczas eksploatacji autorom projektu.

Lider w Unii

Program firmy Velux to jedno z wielu działań podejmowanych zarówno przez duńskie przedsiębiorstwa jak i samorządy dla poprawy stanu środowiska i zmniejszenia emisji CO2. To również priorytet dla duńskiego rządu.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Duńczycy pamiętają o tym że, do końca roku 2020, podobnie jak i inne państwa Unii muszą zredukować emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 20 proc. i zwiększyć wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych.

Nie czekają jednak z założonymi rękami, lecz aktywnie działają.

Temu celowi podporządkowane są m.in. przedsięwzięcia rozpoczęte przez stolicę Danii, Kopenhagę i miasto Sonderborg. Do końca roku 2025 oba miasta planują stać się neutralne pod względem emisji CO2.

Jak to zrobić? Nowe obiekty powstające w obu miejscowościach będą budowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych, najbardziej energooszczędnych technologii, a samochody poruszające się po mieście będą elektryczne lub napędzane wodorem. Ponadto, obie metropolie będą korzystać z elektrowni wiatrowych oraz z energii pochodzącej z biomasy.

Przekształcenie miasta w miejsce neutralne dla środowiska będzie jednak kosztować. Kopenhaga wyda na to blisko miliard koron.

Miejscowe władze chcą m.in. doprowadzić do tego, aby docelowo co najmniej połowa mieszkańców dojeżdżała do pracy rowerem, w tej chwili z tej formy korzysta blisko 36 proc. osób zamieszkujących stolicę Danii.

Energooszczędne AGD

Jednak nie tylko duńskie firmy zmierzają do poprawy stanu środowiska. Ekologiczne domy przyszłości Eco Ideas House tworzy również firma Panasonic, jeden z nich stanął już w tokijskiej dzielnicy Ariake.

Powstał z naturalnych surowców, takich jak m.in. drewno i jest praktycznie wolny od emisji dwutlenku węgla.

Jak udało się to osiągnąć? Poza bateriami słonecznymi i akumulatorowymi, w domu zastosowano energooszczędne sprzęty AGD wyprodukowane przez firmę — m.in. lodówki, pralki, telewizory i klimatyzatory.

Eco Ideas House ma też specjalny system wymiany powietrza będący połączeniem wentylacji naturalnej i mechanicznej, a wykorzystujący wiatr i kontrolujący przepływ powietrza przez klimatyzatory, który latem chłodzi, a zimą ogrzewa wnętrze.

20%

O tyle państwa należące do Unii Europejskiej muszą zredukować emisję gazów cieplarnianych do 2020 r. Dotyczy to również Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane