EIA: światowe zużycie gazu wzrośnie o 44 proc. do 2035 r.

PAP
opublikowano: 07-08-2010, 10:57

Zużycie gazu ziemnego na świecie wzrośnie o  44 procent do 156 bln stóp sześc. (4,4 bln m sześc.) w 2035 roku, ale ceny gazu będą "relatywnie niskie" - wynika z prognoz analityków amerykańskiej agencji rządowej U.S. Energy Information Administration (EIA).

Ceny będą mogły utrzymać się na takim poziomie dzięki wielu źródłom dostaw. Wrośnie rola gazu łupkowego, którego produkcja będzie stanowić w USA w 2035 roku 26 proc. całej produkcji tego surowca. Gaz ze wszystkich niekonwencjonalnych złóż będzie stanowić w 2035 roku 63 proc. produkcji gazu w Kanadzie i 56 proc. w Chinach - przewidują eksperci EIA.

"W 2009 roku światowa konsumpcja gazu spadła o ok. 1,1 proc., a spadek zużycia gazu w przemyśle był jeszcze większy (6 proc.), co było skutkiem spadku popytu na przetworzone produkty w czasie recesji" - czytamy w raporcie zatytułowanym "International Energy Outlook 2010".

W krajach europejskich należących do OECD (w tym w Polsce) zużycie gazu ma rosnąć w średnim tempie 0,5 proc. na rok, co będzie skutkiem m.in. rosnącego popytu ze strony sektora elektroenergetycznego.

Polska zużywa rocznie ok. 14 mld m sześc. gazu, z czego ok. 4 mld m sześc. pozyskuje z własnych zasobów, a resztę importuje, głównie z Rosji.

Analitycy EIA wskazują, że przemysł to największy odbiorca gazu i w 2035 roku 39 proc. światowej podaży gazu będzie konsumowane w tym sektorze. "Następną kluczową pozycją w zużyciu gazu będzie produkcja energii elektrycznej, jej udział w światowej konsumpcji wzrośnie z 33 proc. w 2007 r. do 36 proc. w 2035" - dodają.

Przewidują też odbicie się zapotrzebowania na gaz wraz z wychodzeniem światowej gospodarki z kryzysu, jednak dzięki wielu źródłom dostaw, które zaspokoją potrzeby rynku, ceny utrzymają się na "relatywnie niskim poziomie". Największy wzrost produkcji gazu nastąpi w krajach spoza OECD i będzie pochodzić głównie z krajów Bliskiego Wschodu (o 16 bln stóp sześc. do 2035), z Afryki (7 bln stóp sześc), z Rosji i innych europejskich i euroazjatyckich krajów spoza OECD (6 bln stóp sześc).

Chociaż wielkość światowych zasobów gazu łupkowego, tight-gazu i metanu kopalnianego nie została jeszcze do końca określona, jego dostawy mogą znacznie wzrosnąć, zwłaszcza z USA, Kanady i Chin - wskazują amerykańscy eksperci.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

"Jednym z kluczowych czynników wzrostu wydobycia gazu w USA był postęp w technologiach wiercenia i szczelinowania, które pozwoliły na eksploatację gazu z rozległych złóż łupkowych" - zauważają. Dodają, że rosnące szacunki dotyczące wielkości tego rodzaju złóż pozwoliły zwiększyć zasoby gazu Stanów Zjednoczonych o 50 proc. w ciągu ostatnich 10 lat, a udział gazu z łupków w produkcji gazu w USA ma wzrosnąć do 26 proc. w 2035 roku

"Zasoby tight-gazu, gazu łupkowego oraz metanu kopalnianego są nawet jeszcze ważniejsze dla przyszłości dostaw gazu w Kanadzie i Chinach, gdzie będą stanowić odpowiednio 63 proc. i 56 proc. ogólnej krajowej produkcji w 2035 roku" - wskazują eksperci rządowej agencji.

Gaz ze złóż niekonwencjonalnych, czyli ze złóż typu tight oraz łupkowych, w przeciwieństwie do gazu ze złóż konwencjonalnych jest trudniejszy w wydobyciu, jednak Amerykanie szacują, że w Polsce jego zasoby mogą wynosić nawet od 1,5 do 3 bln m sześc. Państwowy Instytut Geologiczny ocenia, że w Polsce może występować ok. 150 mld m sześc. gazu niekonwencjonalnego.

Eksperci EIA przewidują też, że najbliższe 15 lat powinno przynieść ożywienie w światowym handlu gazem, który będzie transportowany zarówno rurociągami, jak i statkami w skroplonej postaci gazu LNG. "Większość z przewidywanego wzrostu podaży gazu LNG będzie pochodzić z Bliskiego Wschodu i Australii, gdzie w ciągu najbliższej dekady ma być oddane do użytku kilka obiektów skraplania gazu" - czytamy.

Zgodnie z podstawowym scenariuszem przedstawionym w raporcie, światowe zdolności skraplania gazu wzrosną blisko 2,5-krotnie do 2035 roku. "Ponadto nowe gazociągi, które są obecnie planowane lub w trakcie budowy, zwiększą eksport gazu z Afryki na rynki europejskie i z Eurazji do Chin" - zauważają analitycy EIA.

Agencja U.S. Energy Information Administration (EIA) jest niezależną agencją statystyczną amerykańskiego departamentu ds. energii (DOE). Została utworzona przez Kongres w 1977 roku.

Julita Żylińska (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane