Ekologiczne prezenty na Boże Narodzenie

opublikowano: 15-12-2016, 22:00

Choć podczas świąt to nie upominki są najważniejsze, warto zadbać, by były nie tylko trafione, ale też ekologiczne.

Polska rodzina wyda w tym roku na świąteczne prezenty prawie 500 zł — szacuje Deloitte. Z korzyścią dla budżetu i środowiska można jednak nieco zaoszczędzić, własnoręcznie wykonując prezenty. Pomalowane słoiki zmienią się w ozdobne pojemniki i wazony, z korków po winie powstanie stylowa tablica korkowa, a z resztek materiałów — choinkowe ozdoby. Przygotowując takie prezenty, wpiszemy się w założenia upcyklingu, czyli zagospodarowania niepotrzebnych przedmiotów i nadania im nowej wartości.

Artystyczne wyroby upcyklingowe można też kupić. Takie torby, ozdoby świąteczne, artykuły wyposażenia wnętrz itp. mogą być doskonałym i przyjaznym środowisku prezentem.

— Zużyte przedmioty i odpady są cennym materiałem, oferującym wiele możliwości ponownego zagospodarowania. Recykling pozwala im zyskać nowe życie w kolejnychproduktach, natomiast upcykling nadaje nowe walory przedmiotom potencjalnie bez wartości. Przez odpowiedzialne zagospodarowanie odpadów chronimy środowisko, przyczyniając się do ograniczenia wydobycia surowców naturalnych i emisji dwutlenku węgla — mówi Aleksandra Surdykowska, kierownik ds. marketingu w Stena Recycling.

Opakowanie też może być ekologiczne — prezent zapakowany w materiał (np. furoshiki, czyli japońską chustę) lub papier z gazet i umieszczony w ozdobionym własnoręcznie pudełku będzie się prezentował okazale, a na dodatek będzie w jednym egzemplarzu. Podczas świąt powstaje więcej odpadów.

— Ich właściwa segregacja i oddawanie np. zużytych urządzeń elektronicznych do przeznaczonych do tego punktów pozwala na bezpieczne i efektywne odzyskiwanie materiałów. Recykling jednego tylko telefonu umożliwia zaoszczędzenie energii potrzebnej do oglądania telewizji przez ponad siedem dni na okrągło — wyjaśnia Aleksandra Surdykowska. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu