Ekonomiści: banki z Wall Street nie są bezpieczniejsze niż w 2008 r.

opublikowano: 19-09-2016, 11:56

Pomimo zmian w regulacjach, mających zwiększyć bezpieczeństwo systemowe, duże banki z Wall Street nie są obecnie bezpieczniejsze niż przed kryzysem 2008 roku, wynika z badania, którego współautorem jest Lawrence Summers, były Sekretarz Skarbu.

Ekonomiści Uniwersytetu Harvarda, Natasha Sarin i Lawrence Summers, wykorzystali do oceny bezpieczeństwa banków szereg miar ryzyka, w tym wskaźniki zmienności i oczekiwanych zwrotów. Założyli, że poprawa kapitału banków powinna mieć odzwierciedlenie w cenach ich akcji. Tego jednak nie widać.

Larry Summers
Larry Summers
Reuters/Forum

- Ku naszemu zaskoczeniu odkryliśmy, że informacje z rynku finansowego nie przemawiają za poglądem, że duże instytucje finansowe są znacząco bezpieczniejsze niż były przed kryzysem, natomiast przemawiają za tym, że ryzyko w rzeczywistości wzrosło – napisali Sarin i Summers.

Ich ustalenia mogą być dużym rozczarowaniem dla polityków, którzy przez ostatnie lata wprowadzali nowe reguły, których celem było zwiększenie odporności sektora finansowego.

Surin i Summers podkreślają, że ich ustalenia mogą być powodem do zmartwienia, bo „jest niebagatelne prawdopodobieństwo co najmniej dużej straty wartości akcji przez dużą instytucję w którymś momencie w ciągu następnych kilku lat”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, wsj.com

Polecane