Czytasz dzięki

Ekonomiści oczekują nieco wyższego wzrostu PKB USA w I kw.

opublikowano: 11-04-2019, 13:18

Zdaniem ekonomistów, wzrost amerykańskiej gospodarki w pierwszym kwartale 2019 r. spowolni, ale mniej niż wcześniej sądzono. Oczekują jednak, że w obecnym kwartale odbicie zaniknie ponieważ maleje wpływ ze strony obniżek podatków.

Średnia ich szacunków wzrostu w pierwszych trzech miesiącach roku wzrosła obecnie do 1,6 proc. z 1,5 proc. prognozowanych w zeszłym miesiącu, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bloomberg News. Z kolei prognozy na drugi kwartał utrzymywały się na poziomie 2,6 proc., podczas gdy dla trzeciego spadły do 2,2 proc. zaś dla czwartego zredukowano do 2 proc. 

Zobacz więcej

USA, flagi

ARC

Uaktualnienie projekcji pozostawiło prognozę wzrostu na cały rok 2019 na dotychczas oczekiwanym poziomie 2,4 proc., i dla kolejnego roku na poziomie 1,9 proc. Sugeruje to, że większość ekonomistów pozostaje sceptyczna, odnośnie oczekiwań prezydenta Donalda Trumpa wzrostu rzędu około 3 proc. drugi rok z rzędu. 

Na 26 kwietnia zaplanowana jest publikacja odczytu dotyczącego wzrostu PKB w I kw. opracowanego przez Departament Handlu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy