Ekonomiści spodziewają się spadku chińskiego eksportu i importu

opublikowano: 10-07-2019, 14:24

W czerwcu, pierwszym pełnym miesiącu obowiązywania amerykańskich taryf celnych na chińskie produkty o wartości 200 mld USD prawdopodobnie Państwo Środka odnotowało spadek zarówno eksportu, jak i importu, donosi Reuters.

Mediana oczekiwań ekonomistów zakłada spadek sprzedaży zagranicznej o 2 proc. w porównaniu z czerwcem 2018 r.  po 1,1-proc. wzroście miesiąc wcześniej. 

Z kolei w przypadku importu specjaliści oczekują, że w czerwcu zniżkował on drugi miesiąc z rzędu, ale w mniejszej już skali. Spadek ma wynieść 4,5 proc. w ujęciu rocznym wobec zniżki o 8,5 proc. w maju.

Oficjalne dane zostaną zaprezentowane w najbliższy piątek. Jeśli będą zgodne ze słabymi prognozami lub gorsze, mogą wywołać obawy o większe niż się oczekuje spowolnienie w Chinach i ryzyko globalnej recesji.

Prognozy analityków zakładają, że w drugim kwartale chińska gospodarka spowolniła tempo rozwoju do 6,2 proc., najniższego od 27 lat, z 6,4 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2019 r. Dane o PKB mają być opublikowane 15 lipca. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu